Az eseménysorozat még tavaly ősszel indult, azóta több alkalommal, több helyszínen találkoztak azok a keresztény értelmiségiek, akik fontosnak tartják, hogy a mai társadalom kihívásaira, jelenségeire reflektáljanak, első körben úgy, hogy egymással vitatják meg a legégetőbb kérdéseket.
Így került terítékre korábban például az oktatás, az egészségügy, az Európai Unió, most pedig Veszprémben az Isten – haza – család hármasa.
A Megyeháza Szent István-termében tartott fórumon számos helyi közéleti szereplő is képviseltette magát a közönség soraiban, így ott volt Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter, Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője, Porga Gyula, Veszprém polgármestere, de Udvardy György, érsek is, valamint számos intézmény- és cégvezető, valamint környékbeli polgármester is.
A pódiumon Papp Miklós görögkatolikus pap, morálteológus, Latorcai Csaba miniszterhelyettes, a KDNP ügyvezető főtitkára és Makláry Ákos, a KÉSZ elnöke léptek ki, akik egymással egy kerekasztalbeszélgetés formájában vesézték ki a fórum témáját.
Elhangzott, hogy e három tényező – azaz az istenkapcsolat, a haza és a család – csak akkor tud igazán hatékonyan érvényesülni egy ember életében, ha egymással harmóniában vannak, tehát nem szétválaszthatók. Viszont, ha bármelyik is megbicsaklik, az hatással van a többire, konfliktusokhoz vezethet, ami világszinten akár háborút is kirobbanthat, reflektáltak a beszélgetés résztvevői az ukrajnai eseményekre.
A fórumon kritikát is megfogalmaztak magukkal szemben a résztvevők, miszerint hiba beskatulyázni kizárólag konzervatív burokba a keresztény embert. Egy keresztény ember is lehet, sőt törekednie kell rá, hogy nyitott és elfogadó legyen a világ felé, ezek pedig a liberalizmus klasszikus értékei. Ezen a ponton viszont aláhúzták a beszélgetőtársak, hogy amikor a liberalizmus jótékony értékeiről beszélnek, akkor a klasszikus liberalizmusra gondolnak, nem a mai PC-világ valóságtól elrugaszkodott nézeteiről, amit diktatórikus módon próbálnak a társadalmakra ráerőltetni és amely elvből elutasítja a kereszténységet.
Ugyanide kapcsolódva történelmi kitekintésként felidézték a francia forradalom eseményeit is. A résztvevők úgy fogalmaztak, a felvilágosodás a társadalomnak egy nagy kamaszkora volt, ami elutasítja a tekintélyt, ebben pedig bennragadt Európa. Holott az emberiség kezdete óta léteznek hierarchikus rendszerek, összhangban a demokráciával, amelyek egymást kiegészítve jól működtek, amíg el nem kezdték lerombolni az elsőt.
Mindez ellen leginkább a családok szintjén lehet védekezni, vallották a fórum résztvevői, mégis az látszik, hogy ezekben a mikroközösségekben nem zajlik megfelelően az értékátadás, az emberek inkább egymás mellett, mintsem egymással élnek, így pedig csorbul az értékközösség. A keresztény embereknek erre kell odafigyelni és erősíteni a klasszikus értékeiket mindhárom, szakrális, haza, család szinten is.