A Wunderbar fesztivált tavaly hívták életre a három németajkú ország, Németország, Ausztria és Svájc budapesti nagykövetségei a német nyelvtanulás és a német kultúra népszerűsítésére. Az országos rendezvénysorozathoz a Veszprémi Német Nemzetiségi Önkormányzat és a társintézmények is csatlakoztak: többek között flashmobot rendeztek a Kossuth utcán, könyvbemutatót a Németházban, és számos kisebb programelemet az iskolákban. A fesztivált végül pénteken egy ünnepi gálával zárták az Agórában.
A gálán megemlékeztek a közelmúltban elhunyt Fertig Erzsébetről, aki a Dózsa iskola pedagógusaként és a Veszprémi Német Nemzetiségi Klub és a klub kórusának vezetőjeként sokat tett a nemzetiségi identitás erősítéséért és a közösség építéséért.
A gála közönségét Jean-François Paroz, Svájc nagykövete köszöntötte, aki a német mint idegen nyelv tanulásáról beszélt. Hogy a nyelvtanulás miként segíthet a karrierépítésben, arra tréfálkozva önmagát hozta fel példaként: francia anyanyelvűként ő is idegen nyelvként tanulta a németet, ami fontos lehetőséget jelentett pályafutásában, hiszen enélkül nem képviselhetné Svájcot diplomataként, nagykövetként pedig végképp nem. Megjegyezte:
Magyarország számára a német nem is számít teljesen idegen nyelvnek, hiszen jelentős német kisebbség él az országban, rajtuk keresztül a német nyelv része a magyar kultúrának is, illetve európai polgárként a kontinens egyik legjelentősebb nyelvének ismerete az európai identitást is erősíti.
Christian Autengruber, az Osztrák Kulturális Fórum igazgatója is a német nyelvtanulást propagálta, ami előnyünkre válik szakmai pályafutásunk során és segít jobban megérteni a világot. A külföldi német iskolák hálózatát összefogó intézet, a ZFA munkatársa, Heike Neyens köszönetet mondott a szervezőknek a fesztiválért végzett munkájukért.
Házigazdaként Brányi Mária alpolgármester üdvözölte a vendégeket. Hangsúlyozta: Európa erejét a nemzeti nyelv és kultúra ápolása, valamint az eltérő kultúrák megismerése és a nyitottság adják. A Wunderbar fesztivál erényének nevezte, hogy a német nyelvet az évszázadok óta itt élő magyarországi német kisebbség kultúráján és hagyományain keresztül mutatja be.
A gálán bemutatkoztak a város német nemzetiségi közösségei. Színpadra léptek a Botev, a Dózsa, a Gyulaffy általános iskolák valamint a Lovassy László Gimnázium diákjai, a gyulafirátóti német tánccsoport és kórus, a Deutschklub kórusa, és harmonikán játszott Cziráki Bálint.
Az ünnepség végén átadták a német nemzetiségi fotópályázat díjait is, amelyben több korosztályban, egyéni és csoportos kategóriákban is elismeréseket adtak át a legjobbaknak.