2023. június 1.
//
Tünde névnap

A körforgásos gazdaság megvalósítását segítő gyors tesztpéldány készítési módszerek kifejlesztése

2023. május 19. 10:45
A HOFEKA Elektromos Ipari és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság és a Pannon Egyetem konzorciumi együttműködés keretében támogatási kérelmet nyújtott be a „Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése” című GINOP Plusz-2.1.1-21 kódszámú pályázati felhívásra. „A körforgásos gazdaság megvalósítását segítő gyors tesztpéldány készítési módszerek kifejlesztése” című, GINOP_PLUSZ-2.1.1-21-2022-00120 azonosító számú támogatási kérelmet a Pénzügyminisztérium támogatásra alkalmasnak minősítette. A vissza nem térítendő támogatás összege 599,14 millió forint, ebből a Pannon Egyetem, mint konzorciumi tag 209,55 millió Ft támogatásban részesült. Az európai uniós forrásból támogatott projekt 2025. február 28-án kerül befejezésre.

Az 599,14 millió forint európai uniós támogatás segítségével, a projekt célja az új világítástechnikai trendeknek, és korunk kihívásainak megfelelő LED világítótest fejlesztés, gyártás megvalósítása. 
A projekt keretein belül kifejlesztett, körforgásos gazdaságba illeszkedő világítástechnikai termékek egyedre szabottan előre jelzik az egyes komponensek élettartamának végét, csökkentve a közvilágításban kritikusnak mondható üzemszünetek időtartamát, minimalizálva az üzemeltetési és karbantartási költségeket. Az adott működési körülmények közötti, egyes világítótest egyedekre kellő pontosságú élettartam előrejelzést szolgáltató modell a Pannon Egyetem Fény- és Színtan Kutatólaboratóriumával kerül kifejlesztésre a projekt keretében. Az Ipar 4.0 irányelvek mentén megvalósuló világítótest fejlesztés lehetővé teszi a rövid határidejű, kis darabszámú, egyedi igényeket kielégítő vevői igények magas színvonalú kiszolgálását. Ennek érdekében a Hofeka Kft. házon belüli gyors teszteszköz fejlesztést valósít meg a teljes világítótest szintjén, tervezés, szimuláció, laboratóriumi vizsgálatok és 3D nyomtatás segítségével. A Pannon Egyetem által kifejlesztésre kerülő rendszer segítségével a mai igényeket kielégítő térbeli fényeloszlások rövid idő alatt, nagy pontossággal tervezhetők. A tervnek megfelelő lencse tesztverziójának 3D nyomtatása segítségével órákon belül rendelkezésre áll, amelynek validációja fényeloszlás szintjén a Hofeka Kft. meglévő laboratóriumában, sugárkövetés szintjén a Pannon Egyetem laboratóriumában további néhány óra alatt történik meg. 


A projekt továbbá célul tűzi ki, hogy válaszol az intelligens világítás iránti igényekre is, IoT alapú, egyedileg fejlesztett szenzor és rendszerelemekkel. A jelenlegi közvilágítási szabvány lehetővé teszi a dinamikus világítási útosztály besorolást, így a valós idejű forgalmi információk alapján a közvilágítás sűrű forgalom esetén nagyobb megvilágítást biztosíthat, míg enyhe forgalom esetén jelentős energiamegtakarítás érhető el az adott forgalmi viszonyoknak megfelelő, szabványt kielégítő közvilágítás megvalósításával. Különleges események esetén lehetőség van akár az érintett oszlopközben egyedi megvilágítás megvalósítására is, így a közvilágítás valós időben teljesen adaptálódhat az aktuális felhasználói igényekhez. A projekt 2024-re innovatív, környezetbarát, a kor elvárásainak megfelelő és kihívásait magas színvonalon megválaszolni képes termék portfolió fejlesztését és gyártását teszi lehetővé. A projekt megvalósítási helyszínei: Nagytarcsa, Cinkotai út 23., Veszprém, Egyetem u. 10.

A projektről bővebb információt a https://hofeka.hu/ és a www.mik.uni-pannon.hu oldalakon olvashatnak. 

vehir.hu

További cikkek

Nem kell mindenkinek élsportolónak lennie, de egészségesnek igen!
Nem kell mindenkinek élsportolónak lennie, de egészségesnek igen!
Sporttudomány az egészség és teljesítmény szolgálatában címmel tartották meg a XX. Országos Sporttudományi Kongresszust a Pannon Egyetemen. Az országos rendezvény három napon keresztül látja vendégül a szakma jeles képviselőit.
Felsőoktatás: új kihívások, régi reflexek
Felsőoktatás: új kihívások, régi reflexek
Felsőoktatás a 21. században – új kihívások, régi reflexek címmel ültek össze a téma szakértői csütörtökön, a Pannon Egyetemen B épületének konferencia termében.
Műalkotásokkal a hulladékhegyek ellen
Műalkotásokkal a hulladékhegyek ellen
Hulladékból hoztak létre műalkotásokat a Pannon Egyetem általános- és középiskolásoknak valamint egyetemistáknak kiírt pályázatára jelentkezők. Kedden hirdettek eredményt.
Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ létrehozása a Pannon Egyetemen
Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ létrehozása a Pannon Egyetemen
A Pannon Egyetem és konzorciumi partnere, a Pannon Novum Nyugat-dunántúli Regionális Innovációs Nonprofit Kft. 2,3 milliárd forint támogatásban részesült Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal döntésének értelmében. A 2023 március 1-jén indult 2022-1.1.1-KK-2022-00002 azonosítószámú „Hulladékgazdálkodási Kompetencia Központ létrehozása a Pannon Egyetemen” című projekt célja egy olyan komplex hulladékgazdálkodási elképzelés, koncepció kialakítása, amely innovatív, tudományosan alátámasztott megoldásokkal oldhatja meg az elkövetkező évek hulladékgazdálkodási kihívásait.
Kereszttűzben a fenntarthatóság korlátai - Gelencsér András könyve Pécsen
Kereszttűzben a fenntarthatóság korlátai - Gelencsér András könyve Pécsen
A Pécsi Tudományegyetem Filozófiai Doktori Iskolája a Pannon Egyetem rektorát, Gelencsér Andrást látta vendégül, vagy ahogy ő fogalmazott: ültette a vádlottak padjára.