A gránit kőlapokat a járda szintjébe süllyesztették – a szó szoros értelmében tehát nem botlik beléjük a járókelő. A felszínükre helyezett rézlapokon azonban felirat emlékeztet rá, kik éltek az adott épületben a holokauszt előtt. A lemezeken az elhurcoltak neve, születési ideje és az elhalálozás időpontja szerepel, a köveket pedig az áldozatok utolsó, szabad akaratukból választott lakóhelyük előtt helyezték el.
Az emlékezésnek ez a módja nem új Veszprémben: 2018-ban már öt, Veszprémből elhurcolt zsidó család tagjaira hívták fel a figyelmet ilyen kövek elhelyezésével; a névsort most újabb négy családdal egészítették ki. Kirschner Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület elnökétől megtudtuk: szerették volna, ha az Európa Kulturális Fővárosa évben méltó módon emlékezhetnek a Veszprém életében fontos szerepet betöltő zsidó családokra is. Egyúttal fontosnak tartja azt is, hogy a jövő generációit figyelmeztessék a gyűlölet és mindenféle kirekesztés veszélyeire.
A botlóköveket a Kölnben élő Gunter Demnig szobrászművész készítette, aki Európa-szerte helyez el ugyanilyen emlékeztetőket – a közelmúltban, Kölnben rakta le a százezredik darabot.