Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelezte, észrevehető, hogy nem kristálytiszta a magaslégkör, de nemcsak Magyarország felett, hanem Európa délnyugati, déli felén is nagy területen ez a helyzet.
Hozzátették, hogy a Földközi-tenger nyugati medencéje fölött szaharai eredetű por van a magasban, Magyarország felett pedig minden valószínűség szerint a kanadai erdőtűzhöz köthető nagy mennyiségű füst.
A füst különösen jól látható naplemente és napkelte idején. Az horizont fölött szürkés, barnás sávként, sávokként jelenik meg, amiről már az Időkép írt.
A szakmai portál megjegyezte, az Európát elérő füstfelhő a troposzféra felső részében található, ami a Föld felszínétől 8-15 kilométerre van. Ebben a régióban a füst tovább haladhat, vagy lassan leülepedhet a felszínre, a levegő páratartalmának, hőmérsékletének és más meteorológiai tényezők függvényében.
Ez azt jelenti, hogy bár a füst jelentős magasságban lehet a földfelszín felett, ha eléggé felhígult, akkor nem okoz jelentős levegőminőségi problémákat az alatta lévő területeken. Azonban, ha a füst közelebb kerül a felszínhez, például egy időjárási front vagy egy szélcsendes időszak hatására, akkor befolyásolhatja a helyi levegőminőséget.