A trópusi növényeknek helyet adó ház elsősorban nevelő célzattal működik – mondta el Csík Richárd önkormányzati képviselő a projekt kapcsán. Az elmúlt években a lakosság egyre nagyobb részében nőtt meg az igény a környezettudatosságra, a takarékosságra és az esztétikus dizájnra, ám a városvezetés esetében is így van.
Veszprém önkormányzata jó ideje sokat tesz a környezet védelméért és törekszik a legújabb beruházásait hosszútávon fenntartható módon kivitelezni, emellett pedig a régi épületek megújítására, energiahatékonyabbá tételére is nagy gondot fordít. Az utóbbi év energiaárrobbanása megtanította az intézményeket és a családokat is a hatékonyabb működésre, melyet a szervezetek esetén szeretne a város hosszú ideig fenntartani. Kiemelt feladatnak tekintik a nevelési és oktatási intézmények energiahatékonyságának növelését, az alternatív közlekedési módszereket támogatva néhány hete elindították a város saját elektromos kerékpárhálózatát, a V-Bike-ot, a V-busz gépparkja pedig elektromos járművekkel egészült ki.
Számos nagy álom megvalósult tehát már az elmúlt esztendőkben, de hátradőlni nem lehet. A következő nagy cél, hogy 2023-ra Veszprém Európa 20 legélhetőbb városa között szerepeljen, melynek megvalósításához épp olyan partnerekre van szükség, mint az Ariston is.
A nemzetközi cégcsoport globális vezető szerepet tölt be a melegvíz- és helyiségfűtés, valamint az alkatrészek és égők fenntartható megoldásai terén, egyik fontos termékük a hőszivattyú. Az energiaárak emelkedése miatt egyre több fogy ezekből az országban, a lakosság mellett pedig a sportlétesítmények, az irodaházak és a társasházak igénye is fokozatosan nő, valamint egyre többen igyekszenek valamilyen megújuló energián alapuló megoldást használni. Ezek nagyon jól összeegyeztethetők ma már az elérhető épületgépészeti termékekkel, ahogy azt az Erzsébet sétányon felállított installáció is mutatja.
„Mi már évek óta hangsúlyozzuk, hogy a design, a kényelem, a takarékosság, sőt a környezetvédelem is megkapható egy csomagban, amire kitűnő példa az Ariston és mostantól a Veszprémben felállított önfenntartó ház” – mondta Pavek Gábor, a magyar leányvállalat vezetője.
Az önfenntartó házba beépített Nimbus Pocket M-Net R32 hőszivattyú a külső levegőt felhasználva biztosítja az üvegházban szükséges hőmérsékletet nyáron hűtéssel, télen pedig fűtéssel. Energia felhasználása minimális, károsanyag kibocsátása pedig egyáltalán nincs. Telefonos applikáción keresztül irányítható, a rendszerből érkező lágy vízzel pedig a házban található, Madagaszkárról, Kanári-szigetekről, Közép-és Dél-Amerikából, valamint a Karib térségből érkezett mediterrán növényeket locsolják. A ház tetején különleges, napenergiát felhasználó tetőcserepek vannak, amelyek a hőszivattyúval összekötve további jelentős megtakarítást eredményeznek.
Az Ariston önfenntartó házát először 2021-ben állította fel a budapesti Erzsébet téren, de kreativitásban és takarékosságban már többször mutatott példát. 2019-ben Grönlandon épített fel egy házat, ahol azóta már télen is tudnak dolgozni az Ariston kazánnak köszönhetően az éghajlat kutatók. Magyarországon megyei óvodapedagógusoknak indított energiatudatossági képzéseket, akik azóta a gyermekeket tanítják takarékosságra, játékosan.
Az Ariston installációja januárig látható a városban.
Fotók: Pesthy Márton/Ariston