Szabadságpuszta, az egykori Velty puszta is aktív közreműködője az Európa Kulturális Fővárosa programoknak. A Szabadság lakótelepi Baráti Kör sikeresen pályázott a VEB2023-nál, így lehetősége nyílt megrendezni a „Szabadságpuszta múltja és jelene” című programsorozatot, melynek harmadik állomása a szombati Pusztanap volt.
A szervezők ezzel szerették volna újra aktivizálni a helyieket, lehetőséget adni a régi és új lakóknak, a különböző generációknak a találkozásra és az együttműködésre, megnézni, mi az, ami összekötheti őket, valamint a korábbi években gyakran megszervezett Pusztanap megreformálására.
Éppen ezért 2023-ban a generációk, a múlt és a jelen találkozásának témáját emelték középpontba, a meghívott lakókkal együtt pedig azt mutatnánk be, hogy egy majorság történetében mit jelentett az állatokkal és a növényekkel, a természettel való együttműködés.
Nagy Zsoltné Ibolya, a baráti kör tagja úgy fogalmazott, a mai nemzedékek nehezen veszik tudomásul, hogy az élet nem velük kezdődött, hanem az elődeik munkásságával. „Ők építették számunkra ezt a falut, azokat a kiváló feltételeket, melyekre mi építhetjük a jövőt.”
Az eseményre kilátogatott Kovács Áron önkormányzati képviselő is, aki bevallása szerint szerencsésnek érzi magát, hogy részt vehetett a korábbi rendkívül vidám, bensőséges és megható programokban is. „Bár a rendezvény címe Szabadságpuszta múltja és jelene, valójában minden ilyen alkalommal a jövőt építjük. Azt pedig, hogy a városrész az önkormányzatnak is fontos, jól mutatják az elmúlt évek fejlesztései: a kerékpárút létesítése, az Alsóerdő utca felújítása, valamint a következő időszakban a játszótér bővítése.
Mihályfi Márta néprajzkutató, a baráti kör tagja mesélt arról is, milyen volt felidézni a település lakóival beszélgetni arról, miért szeretnek itt élni, mit ad nekik felnőttkorukban, az idősebbek hogyan élték meg a régi időket. Úgy látja, fontos, hogy meghallgassuk azokat az embereket, akik 40-50, sőt akár 80 éve itt élnek – ennek érdekében digitalizálni is fogják a velük folytatott beszélgetéseket.
A Pusztanapon pedig fel is köszöntötték a település legidősebb lakóit, illetve azokat, akik a legrégebb óta élnek itt: Szili Ernőné Piroska nénit és Keszthelyi Csabát, valamint Novák Sándorné Ili nénit és Kovács Gergelyné Teri nénit, akik mindketten 1944 óta laknak a teleülésen.
Az egész napos programon emellett kézműves foglalkozások, népi játékok, zenés előadások is várták az érdeklődőket, valamint a régi hétköznapi és a mezőgazdasági élet fortélyaiba is bárki betekintést nyerhetett.