Az eredeti olasz parmezánnak (parmigiano reggiano) szigorú gyártási előírása van, amit viszont sok készítő felrúg és olcsóbb hamisítványokkal árasztja el a boltokat. Ezellen régóta harcol a Parmigiano Reggiano Konzorcium, amely szervezet most formabontó ötlettel állt elő, miszerint elektronikus csipeket is tesznek a sajtokba. Minderről a Guardian számolt be a cikkében.
Az eredeti parmezán csak Észak-Olaszországban készülhet, a sajtkorongok súlya átlagosan negyven kilogramm és legalább egy évet kell érlelni őket. Nem véletlen, hogy ez az egyik legdrágább sajt a piacon, viszont számos esetben ilyen név alatt piacra dobnak sokkal olcsóbban és egyszerűbben készülő sajtokat is, a készítők pedig a „parmezán” márkajelzés miatt nagy pénzeket szakítanak.
Az eredeti sajtkészítők most arra vállalkoztak, hogy 120 000 készülő sajtba mikrocsipeket tesznek, amiket bescannelve a fogyasztó megbizonyosodhat annak eredetiségéről.
És ha már fogyasztók szóba jöttek, az ötletgazdák azt ígérik, hogy a csipek a sajt kérgében lesznek elhelyezve, amit egyébként le szoktak vágni az emberek fogyasztás előtt, de ha valaki mégis lenyelné ezeket a kütyüket, akkor sem lesz semmi baja a szervezetének.
Információink szerint a kalocsai pirospaprikánál nem fontolgatják a technológia bevezetését, így a magyar pörköltbe még véletlenül sem szórunk csipeket az ízesítéskor.