Az elbeszélések szerint az ezredfordulókor Szent István (Vajk) és Koppány a Dunántúlon, a mai Királyszentistván mellett vívta meg végső harcát, hogy Géza fejedelem után melyikőjük legyen a magyar nép uralkodója. A csatát végül a fejedelem fia, Vajk nyerte meg, innentől pedig már minden magyar ember ismeri államalapítás, a kereszténység felé fordulás történetét. A történészek is innen számolják a modern államunk kezdetét.
A kis Veszprém vármegyei település helyszíne tehát fontos történelmi események volt a tanúja ezer évvel ezelőtt, most pedig erre az eseményre is megemlékeztek, amikor vasárnap augusztus 20. alkalmából összegyűltek a falu lakói, akik előtt Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője mondott beszédet.
„Augusztus 20. nem egy egyszerű megemlékező ünnepe Magyarországnak. Ilyenkor egyszerre emlékezünk a múltra, ünnepeljük a jelent és bizakodva fordulunk a jövő felé.” – Kezdte gondolatait a képviselő.
„Egyáltalán nem mindegy az, hogy egy nemzet hogyan tekint a saját történelmére és mi történt a valóságban. Vannak olyan nemzetek, akik jelen kudarcaikat a múltban elért nagy eredményeikkel akarják palástolni. Mi magyarok nem ilyenek vagyunk. Habár, ahogy a himnuszunkban is áll, a balsors sokszor tépett minket az évszázadok alatt, de ezen szerencsétlen események mellett sokkal több dicsőséges pillanatot is fel tudunk idézni.” – Folytatta a múlt kiértékelésével, majd rátért a jelenkori kihívásokra, hogy miért lehetünk mégis bizakodók.
„Magyarország a mai napig virágzik, fejlődik, de ami a legfontosabb, mindezt a szabadság zászlaja alatt teheti. (…) Nem hagyhatjuk ma sem, hogy bárki letérítsen minket magyarokat a józan ész által diktált útról. Még akkor sem, ha Európa nyugati feléből időről időre érkeznek olyan támadások, amelyek ezeken a konzervatív értékeken megszilárdult ország alapjait próbálják meg lebontani és átformálni a saját értékvesztett képükre. Csakhogy ők Szent István örökségét próbálják támadni. Ahogy Koppány is elvérzett, úgy ők sem fognak sikerrel járni. Mi csak annyit szeretnénk a jelen korban, hogy a magyarokat tiszteljék meg azzal, hogy elfogadják a népünk szuverén döntéseit. Azokat a döntéseket, azt a választott utat, amivel nem bántunk senkit, csupán mi úgy gondoljuk, a normalitás az egyetlen járható út Európában és ebből nem engedünk senki miatt sem.”
A jövő kapcsán Ovádi kiemelte, ha a magyarok képesek félretenni belső ellentéteiket, akkor bizakodva tekinthetünk a sokszor ködbe burkolódzó jövő felé is.