A villanyoszlop Csomay Kálmán vasbeton-gyárában készült, és 1911 óta áll az akkori gyermekmenhely – mai nevén Acticity – épülete mellett. Csomay néhány évvel korábban, a Medgyaszay István tervezte színház kivitelezőjeként szerzett hírnevet magának a városban: az épület vasbeton szerkezetében kiválóan épített az anyag jó tulajdonságaira.
Csomay gyárában készültek azok a fa magú, vasbeton szerkezetű villanyoszlopok, amelyek a város villamosításának kiépítésében kulcsszerepet játszottak. A különleges gyártástechnológia lényege, hogy egy kellően vastag fatörzs köré szegecsekkel erősítették fel a vasszerkezet héjat, e köré egy ideiglenes zsaluzatot vontak, amit aztán betonnal öntöttek ki. Miután a beton megkötött, átvette az oszlop közepén található fatörzstől a tartó szerepet, a fa pedig az évtizedek során elkorhadhatott odabent. A múlt század elején világszerte több helyütt alkalmazták ezt a francia szabadalmon alapuló technológiát, mára azonban tudomásunk szerint egyetlen példány maradt talpon: a veszprémi.
Az utolsó megmaradt Csomay-oszlop egykor egy transzformátor-állomás mellett állt a gyermekmenhely szomszédságában – több mint egy évszázadon keresztül. 2015-ben Szurmai Zoltán kezdeményezte a romló állapotú ipari emlék megmentését, most pedig a gyerekkórház és a liget felújítása és átépítése kapcsán adódott lehetőség a rekonstrukciójára, amit közadakozásból finanszíroztak. Az oszlopot és a mellette elhelyezett tájékoztató táblát kedden avatták fel Veszprém Vármegye Mérnöki Kamarájának rendezvényén.
A programon Porga Gyula polgármester rámutatott: a veszprémiek számára fontos az elődök munkájának elismerése és megőrzése. Csodálattal gondolunk azokra a vezetőkre, mérnökökre, iparosokra, akik építették városunkat, és kicsit irigykedünk is rájük – jegyezte meg Porga. Kifejtette: él a fejünkben egyfajta elképzelés, hogy a régi idők városvezetőinek könnyebb lehetet, hiszen óriási átalakításokat tudtak megvalósítani: a barokk időszakban kiépült a ma ismert vár, a múlt század elején pedig robbanásszerű fejlődésen ment keresztül Veszprém. A polgármester szerint azonban mindazoknak, akik ma bármilyen módon dolgoznak a megyeszékhelyért, nincs okuk a szégyenkezésre, hiszen megfeleltek az elődök állította magas mércének. Ezt a megújulást sok magyar város irigyli tőlünk, számunkra pedig fontos, hogy ne elégedjünk meg a ránk hagyott értékek őrzésével, hanem hozzuk létre a saját örökségünket, amivel kivívhatjuk az utókor elismerését.
A mérnöki kamara egy kiállítást is összeállított, ami a városban az elmúlt években zajlott nagy felújításokat – és ezeken keresztül a bravúros mérnöki teljesítményeket – mutatja be. A kiállítás az Acticity nagy rendezvénytermében tekinthető meg.
És hogy ne maradjon elvarratlan szál, térjünk vissza egy pillanatra a vasbetont egészen újszerű módokon alkalmazó Csomay Kálmánhoz! Három éve állt a már említett villanyoszlop az Erzsébet ligetben, amikor kitört az első világháború – Csomay részt vett a harcokban, bátorságáért a Vitézi Rend tagjává vált. A háború után épített lakóházakat, létrehozta a városi strandot a Völgyikútnál, ami elsősorban azoknak nyújtott kikapcsolódási lehetőséget, akik nem engedhettek meg maguknak egy balatoni kirándulást. Csomay Kálmán 1961-ben, 89 évesen hunyt el, az alsóvárosi temetőben nyugszik.