Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A fizikai Nobel-díjat is magyar kutató kapta

2023. október 3. 12:01 // Forrás: MTI / wikipedia
Három kutatónak, köztük a magyar Krausz Ferencnek ítélték oda a legrangosabb tudományos elismerést.

Krausz Ferenc, Pierre Agostini és Anne L'Huillier kapja az idei fizikai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia keddi stockholmi bejelentése szerint.

Krausz Ferenc Móron született, 1962. május 17-én. 1985-ben párhuzamosan szerzett villamosmérnöki oklevelet a Műegyetemen és fizikusi diplomát az ELTE TTK-n. Kutatómunkáját a BME Fizikai Intézetében kezdte Bakos József irányítása alatt a lézerfizika területén. Doktori fokozatát már a Bécsi Műszaki Egyetemen szerezte 1991-ben, ahol később docensként majd professzorként is dolgozott. 2003-ban a németországi Garchingban található Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatójává nevezték ki, emellett 2004 óta a müncheni Lajos-Miksa Egyetem (Ludwig-Maximilians-Universität) Kísérleti Fizika Tanszékének vezetője.

MTI/Kovács Tamás (archív)MTI/Kovács Tamás (archív)

Már az 1990-es évek elején érdeklődésének középpontjába került a térben és időben egyre kisebb méretek vizsgálata ultrarövid időtartamú fényimpulzusok felhasználásával. Ezt az akkoriban robbanásszerű fejlődésnek induló femtoszekundumos lézertechnológia tette lehetővé, amelynek tökéletesítésében Krausz Ferenc is úttörő szerepet vállalt az SZFKI (a mai Wigner FK) lézerfizikus kutatóival szoros együttműködésben - idézték fel tudományos munkásságának állomásait. A kutatómunka eredményeként a világon az első attoszekundumos fényimpulzusokat Krausz Ferenc csoportja állította elő és mérte meg a 2000-es évek elején.

Krausz Ferenc kutatócsoportja elsőként állított elő és mért meg attoszekundumos fényimpulzust, és használta fel az elektronok atomon belüli mozgásának feltérképezésére, megalapozva az attofizika tudományát.

Az atomok, molekulák viselkedését, reakcióit meghatározó elektronok állapotváltozásai hihetetlenül nagy sebességgel, jellemzően néhány tized attoszekundum alatt zajlanak le. Az attoszekundum a másodperc milliárdod részének milliárdod része, így az ezen az időskálán történő vizsgálatokhoz érthető módon egészen új és különleges mérési módszerek kidolgozására volt szükség.

Mindig izgalmas olyasmit látni, amit korábban soha senki nem láthatott. Ez egy hihetelen pillanat volt, amit soha nem fogok elfelejteni.

– nyilatkozta az áttörést jelentő kísérletről Krausz, miután bejelentették a díjazását. 

Fotó: MTI/Kovács Tamás (archív)Fotó: MTI/Kovács Tamás (archív)

A kitüntetettek 11 millió svéd koronán (368 millió forintnyi összegen) osztoznak. A díjat hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át.

vehir.hu
további cikkek
Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta közösen a közgazdasági Nobel-emlékdíjat közélet Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta közösen a közgazdasági Nobel-emlékdíjat Az intézmények kialakulásának és a jólétre gyakorolt hatásának tanulmányozásáért Daron Acemoglu, Simon Johnson és James Robinson kapta idén a közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat a Svéd Tudományos Akadémiától, amely hétfőn jelentette be döntését Stockholmban. 2024. október 14. 13:32 A Nihon Hidankyo nyerte a Nobel-békedíjat közélet A Nihon Hidankyo nyerte a Nobel-békedíjat A Nihon Hidankyo  nevű japán szervezet nyerte az idei Nobel-békedíjat a világ nukleáris fegyvereinek leszereléséért tett erőfeszítéséért és azért, mert személyes történeteken keresztül emlékezteti a világot arra, hogy soha többé ne vessenek be nukleáris fegyvereket – közölte a Norvég Nobel Bizottság. 2024. október 11. 12:50 A dél-koreai Han Kang az idei irodalmi Nobel-díjas Nobel-díj A dél-koreai Han Kang az idei irodalmi Nobel-díjas A svéd akadémia indoklása szerint Han Kang intenzív költői prózájával szembefordul a történelmi traumákkal és feltárja az emberi élet törékenységét. 2024. október 10. 13:26 Nemcsak testépítői, hanem Nobel-díjat is lehet szerezni fehérjékkel tudomány Nemcsak testépítői, hanem Nobel-díjat is lehet szerezni fehérjékkel Odaítélték a kémiai Nobel-díjat, amit felerészben David Baker kapott fehérje-tervezésért, felerészben pedig Demis Hassabis és John M. Jumper a fehérje-szerkezetek előrejelzéséért. 2024. október 9. 12:38

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.