„Ha ott lettünk volna 1956-ban, amikor szájról szájra, vagy csak recsegő rádióadásokon keresztül jöttek-mentek a sokszor egymásnak ellentmondó hírek a forradalomról, a Vörös Hadsereg közeledéséről és persze a várva várt, de soha el nem jött nyugati segítségről, vajon hogyan cselekedtünk volna? Minden bizonnyal az akkori felmenőink is számos kétellyel és félelemmel küzdöttek azokban a bizonytalan órákban, amikor elért Hajmáskérre is a forradalom híre.
Viszont volt valami akkoriban, amit mai fejjel már nehéz elképzelni, de ha megpróbáljuk és megértjük, akkor választ kaphatunk mindarra, hogy hétköznapi emberek, tanárok, egyetemisták, vagy egyszerű munkások hogyan voltak képesek szembeszállni a félelmetes Vörös Hadsereggel. Hogyan voltak képesek arra, hogy 12 napon keresztül kivívják a szabadságot egy olyan rendszer ellen, ami a zsarnokságra, az idegen hatalmak kiszolgálására épült.”
Ezekkel a gondolatokkal kezdte Ovádi Péter a hajmáskéri beszédét, majd rátért a néplélek fontosságára, ami ilyenkor vezeti az embereket, az egyszerű diákoktól az egyetemi tanárokig.
„A forradalom idején testet öltött ez a közös néplélek a magyarokban. Az addigi ellentétek, ha voltak is megszűntek, a forradalom tiszta eszméi felülírtak minden zsarnoki törvényt és csak egy célja lehetett az embereknek: visszaszerezni a jogosan megillető szabadságot. Azt a szabadságot, aminek nem szabadna egyfajta kegyességnek lennie olyan hatalmaktól, akik erősebbek nálunk, olyan zsarnoki erőktől, akik egy íróasztalon hoznak ítéletet népek sorsa felett. Egy nemzet szuverenitása alanyi jogon jár az azt alkotó népnek.”
Beszéde végén a képviselő kitért a jelen kor helyzetére is. Mint mondta, bizonytalanság uralkodik jelenleg a világban, de bőven vannak olyan igazodási pontjaink, amelyek segítenek ebben a vészjósló időszakban is megtalálni a helyes utat. Márpedig 1956 emléke pontosan ilyen támaszt jelent a ma élő ember számára, mondta.
Hozzátette, 56-ban, habár fegyvert fogva, de elődeink a békéért küzdöttek. Hiszen a béke csak a szabadsággal együtt értelmezhető. Egy nemzet akkor leli meg békéjét, ha szabadon élhet fenyegetettség nélkül. Akkor tud szárnyat bontani, példát mutatni, előre haladni.
Az ünnepség további részében a helyi iskola diákjai adták elő október 23-ával kapcsolatos műsorukat, majd a jelenlávők megkoszorúzták a település ősi halottaknak állított emlékművét.