Kevés olyan díjazott van, aki olyan elismerést kap, mint Rybár Olivér, veszprémi geográfus és földrajztanár. Az idei Cholnoky-díjas ugyanis amellett, hogy szintén a geográfiának szentelte életét, mint a nagy előd, Cholnoky Jenő, éppen a róla elnevezett díjjal tüntette ki a város.
Rybár Olivér amellett, hogy a veszprémi Báthory iskolában oktat földrajzot, már másfél évtizede kutatja Cholnoky Jenő munkásságát. Ez idő alatt számos publikáció és előadás született már az ő jóvoltából.
Ennek ellenére úgy tartja, hogy még mindig csak a felületét ismeri Cholnoky Jenő teljes életművének, ami körülbelül egy hatvanéves életút, 700 írással és megszámlálhatatlan elbeszéléssel.
Rybár Olivér, ahogy portálunknak mondta számára a kikapcsolódást jelenti, amikor Cholnoky-t kutathatja, egyfajta nyomozó munka, amiben még tizenöt év elteltével is felfedez új dolgokat, összefüggéseket.
Szerinte Cholnoky Jenő, ha ma élne, egyfajta tudományos celeb lenne, akit tévébe és rádióműsorokba hívnának, hiszen a földrajztudós írásai olyanok, hogy a kellő tudományos alaposság mellett a laikus ember számára is könnyen érthetők és szórakoztatók.
Rybár Olivér a Cholnoky-díjat kedden délután vette át a Vass Gyűjteményben szervezett ünnepségen, ahol jelen voltak a Cholnoky-család ma is élő tagjai, köztük Cholnoky Zsuzsanna, a földrajztudós dédunokája. Ünnepi köszöntőjében ő is méltatta a díjazott tevékenységét, ami Cholnoky Jenő munkásságának feltárásával kezdődött, de ma már az egész család életútját kutatja.
Cholnoky Zsuzsanna egy személyes ajándékkal is készült a díjazottnak, a dédapa egyik pipáját, valamint egy préselt lóheregyűjteményt adott neki, utóbbi mellé az volt írva: 1923, Révfülöp.
Ezt követően Rybár Olivér a pohárköszöntőjében háláját fejezte ki mindenkinek, aki támogatta munkájában, valamint külön kiemelte, hogy az Európa Kulturális Főváros programsorozatban is külön figyelmet kapott a Cholnoky-család hagyatéka, köztük Jenőé is, aki mindvégig szeretettel és csodálattal beszélt Veszprémről.
Rybár Olivér több mint egy évtizede jelentős kutató és publikációs tevékenységet végez Veszprém város szülötte, Cholnoky Jenő földrajzprofesszor életműve feltárása és méltó bemutatása érdekében. A szombathelyi Nyugat-magyarországi Egyetemen jegyezte el magát a földrajz tudománytörténetével, Puskás János professzor úr ösztönzésével és támogatásával. Rybár Olivér már diákkorában kitűnt társai közül lelkesedésével, akadályokat nem ismerő szorgalmával és céltudatosságával.
Cholnoky Jenő szakmai munkásságának, személyének és a Cholnoky család életének feltárásával kapcsolatban számos fórumon, országos konferenciákon, különböző tudományos intézményekben, többek között az érdi Magyar Földrajzi Múzeumban tartott színvonalas előadásokat.
Rybár Olivér sokat tett a Cholnoky-emlékhelyek megismertetése terén is. Kezdeményezte és elősegítette a Cholnoky szobor – Balás Eszter alkotása – felállítását a tudósról elnevezett Veszprémi Cholnoky Jenő Általános Iskola előtt.
Az oktatás és nevelésügy nagy nyeresége, hogy tudását földrajz-technika szakos tanárként, a Veszprémi Báthory István Sportiskolai Általános Iskolában is kamatoztathatja, s eredményesen motiválhatja a diákokat a természet és a hazai tájak önzetlen, áldozatokat is vállaló szeretetére. Tanári munkája mellett nagy szorgalommal és kitartással végzi kutatásait, pihenése és szabadideje rovására, jelentős egyéni áldozatvállalással.