A megemlékezést a Pannon Egyetem hallgatója, Kovács Petra előadása nyitotta, saját versét hallgathatták meg a jelenlévők, amelyet az 1956-os forradalom ihletett. A megható sorokat követően, dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit Katalin, a Veszprémi Törvényszék elnöke osztotta meg gondolatait a forradalom résztvevőiről: 2013-ban a közös múlt ápolása iránti együttes felelősségvállalás szép példája volt, amikor a Pannon Egyetem, Veszprém Megyei Jogú Város, Közigazgatási- és Igazságügyi Minisztérium és a Veszprémi Törvényszék emléktáblával adóztak az 1956 novemberében deportált veszprémiek előtt.
’56 veszprémi hősei zömében a Veszprémi Vegyipari Egyetem hazafias érzetű tanárai és diákjai, valamint más fiatal dolgozók voltak, akik már a fegyveres harcokat megelőzően, a forradalom kitörésétől kezdődően bekapcsolódtak az eseményekbe és terjesztették a forradalmi eszmét. Gyűléseket tartottak, röplapokat terjesztettek, részt vettek a nemzetőrségbe való toborzásban, létrehozták a Szabad Veszprémi Rádiót. Október 28-án, amikor a szovjet tankok megjelentek a városban, hazájukat és városukat védték. A forradalmi napok veszprémi vonatkozású eseményei a történészek jóvoltából előttünk is jól ismertek: Veszprém nem csak elől járt az 56-os forradalmi eseményekben, hanem az ország egyik vidéki fellegváraként példát mutatott hazafiasságból és bátorságból.
A forradalom letörése után azonban a bosszú sem maradt el. Már a történelem sötét lapjaira tartoznak a megtorlás időszakának szomorú veszprémi eseményei. 1956 novemberében - a szabadságharc leverését közvetlenül követő napokban - a forradalmi gondolattal együtt élő és cselekvő fiatalok és polgárok közül 91 főt elfogtak, majd az egykori Szovjetunió területére deportálták őket. Néhány napon belül többségüket visszaszállították a várbörtönbe, és az események hosszú távú kihatása több évtizedre meghatározta a forradalmárok többségének életét. A megtorlás többféle módon érintette őket, sokukat megvertek, internáltak. Számos diákot és oktatót az egyetemről eltávolítottak, egzisztenciálisan ellehetetlenítették, vagy az ország elhagyására kényszerítették. A 21. századi utókor felelőssége az események megismerése és megismertetése, az emlékezés és a tiszteletadás.
,,A szavak törpék, a példák óriások” – idézte az elnök.
Hatvanhét évvel a forradalom és szabadságharc után tisztelettel adózunk azon egykori veszprémi polgárok előtt, akik napjaink kihívásai között is példaként szolgálnak. Az elhelyezett koszorúk ezt az üzenetet hordozzák.
Az 1956-os deportáltak közül megjelent Suri Kálmán és Suriné Nagyvári Erzsébet helyezte el a megemlékezés koszorúját, őket követte a sorban: Veszprém Megyei 56-os Szövetség és a Politikai Foglyok Szövetségének regionális szervezete, Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzatának nevében Porga Gyula polgármester, a Pannon Egyetemtől Dr. Molnárné dr. Barna Katalin oktatási rektorhelyettes, a Veszprémi Törvényszék képviseletében dr. Némethné dr. Szent-Gály Edit Kata, a törvényszék elnöke és dr. Varga Gábor Büntető Kollégium vezető, Soós Gyula alezredes, az MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 6. Hadkiegészítő és Toborzó Központ parancsnoka, a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete, a Fegyveres Erők és Testületek Nyugdíjas Klubja és a Lokálpatrióták A Városért Egyesület.