A VHK Nonprofit Kft. már hosszú ideje csak veszteségesen tud működni, most viszont lehetősége nyílt az anyavállalat VKSZ Zrt-nek, hogy értékesítse ezt a leányvállalatát, ezzel pedig megszabaduljon egy súlyos anyagi tehertől. Ráadásul mindezt úgy, hogy a veszprémiek a pénztárcájukban nem fogják megérezni azt, hogy már nem a város látja el a hulladékgazdálkodást.
De mi vezetett pontosan ehhez a döntéshez?
Idén nyáron a MOL Nyrt. leányvállalata, a MOHU 35 évre nyerte el az országos hulladékgazdálkodási koncessziót. Ez azt is jelentette, hogy az önkormányzatok alapszolgáltatásai közül kikerült ez a tevékenység. Egyszerűbben, már nem városi feladat a hulladék elszállítása és kezelése.
A MOHU létrehozását az is indokolta az állam részéről, hogy a hulladékgazdálkodás mögött olyan tőkeerős, profitábilis cég álljon, amely a rezsicsökkentett árakat tartva is képes elvégezni a szükséges fejlesztéseket.
Ami pedig a hulladékkezelés díját illeti, a kulcsszó a „rezsicsökkentés” ugyanis ez a rendelet minden gazdasági szereplőre érvényes, tehát árat sem önkormányzati, sem piaci cég nem emelhet.
Ugyanakkor minőségben már lehet számítani fejlődésre, ebben az is szerepet játszik, hogy a MOHU új, az igényeihez, rendszeréhez jobban illeszkedő alvállalkozókkal dolgozik együtt.
Ilyen vállalkozás a Vertikál Zrt., amely az ország számos pontján, közmegelégedésre látja el a hulladékbegyűjtés feladatát. És éppen ez a cég nyújtott be pályázatot a VKSZ Zrt. igazgatóságánál, hogy megvenné a VHK üzletrészét.
A VHK Nonprofit Kft. eladása azért látszik kívánatos lépésnek, mert korlátozott piaci- és önálló bevételszerzési lehetőségei híján veszteséget termel a tulajdonosnak, a hulladékszállítás utófinanszírozása pedig más ágazatoktól vonja el a közszolgáltatásokért felelős VKSZ Zrt. pénzét. Ezért nem csak a költséges eszközpark megújítására vagy fejlesztésére nem marad forrás, de egyéb területek is kárt szenvednek.
Hogy a tranzakció megtörténhessen, azaz a VHK Kft. a Vertikál tujajdonába kerüljön a VKSZ Zrt. igazgatótanácsának és közgyűlésének is egybehangzóan kell nyilatkoznia, és a városi közgyűlésnek is jóvá kell hagynia a döntést.
Ahogy azt már írtuk, a veszprémieknek sem a lomtalanításról, sem a zöldhulladék elszállításáról nem kell lemondaniuk, miként a Kistó utcai hulladékudvar sem szűnik meg és az ott dolgozók sem kerülnek az utcára, csupán egy másik anyaszervezet fogja koordinálni a munkájukat.