Az eredményekről csütörtökön, a Városháza kis házasságkötő termében számoltak be. Bázsa Botond, a társulás elnöke felvázolta: a hulladékgazdálkodási rendszer az elmúlt bő tíz évben, több lépcsőben épült ki, ennek egy újabb szakaszát jelentette a 2017 óta zajló projekt. Sajnos 2022-ben a kormány a háború és az energiaválság miatt befagyasztotta a még meg nem kezdett beruházásokat, és a projekt részét képező néhány elem emiatt nem valósulhatott meg, ennek pótlására azonban várhatóan lesz lehetőség más konstrukcióban.
A projekt célja az volt, hogy növelje a költséghatékonyságot; minél jobb minőségben hasznosítható anyagokat nyerjenek ki és ezáltal csökkenjen a lerakandó hulladék mennyisége; illetve a tárolási kapacitások növelése is szükségessé vált – fejtette ki Farkas László, a társulás projektvezetője.
A projekt révén új járműveket szereztek be, új hulladékudvarokat építettek, Zalahalápon és Pápán hulladékbála-tárolókat létesítettek, Balatonfüreden a komposztáló telep kapacitását bővítették, Veszprémben pedig a kézi válogató üzem mellett gépesített rendszert is bevezettek.
A 2022-ben a háború és az energiaválság miatt befagyasztott forrásokat azóta sem oldotta fel a kormány, így több projektelem nem valósult meg, köztük a konténerek és gyűjtőedények beszerzése, a működtetéshez szükséges munkagépek megvásárlása – ezek nélkül azonban egyelőre néhány terv szerint elkészült elem sem használható.
Ami a jövőt illeti, Farkas László hangsúlyozta: a hulladékkezelésben bekövetkezett rendszerszintű változások – a MOHU megjelenése – a projekt eredményeit nem érintik, a korábban létrehozott létesítmények és a most megvalósult fejlesztések továbbra is üzemelni fognak.