A kiállítást hétfőn nyitották meg a gimnáziumban, a meghívott vendégeket és a sajtó képviselőit az intézmény igazgatója, Schultz Zoltán köszöntötte. Az igazgató kiemelte: a Lovassy tanárainak szemlélete mindig is az volt, hogy kritikus és tudományos gondolkodásra neveljék a diákokat, és arra, hogy könnyedén különbséget tegyenek tudomány és áltudomány, teljesítmény és álteljesítmény között. Ennek az ars poeticának köszönhetően kiváló tanulók kerültek ki a gimnázium falai közül, mint például Géczi János író is, Karikó évfolyamtársa a Szegedi Tudományegyetemen, aki egy a biokémikus által dedikált, kifejezetten az iskolának szánt könyvet is eljuttatott a Lovassy Gimnáziumnak.
A tárlat megnyitóján Praznovszky Tünde, a biológia tudomány kandidátusa a Szegedi Biológiai Kutatóközpontból - aki egykor szintén a gimnázium tanulója volt – engedett bepillantást történeteivel Karikó Katalinnal közös egyetemi éveikbe. Megtudtuk, hogy a Nobel-díjas kutató kitartó és szorgalmas munkájával mindig is lenyűgözte tanárait és évfolyamtársait, és munkatársait is, és már akkor tudták, hogy rengeteg elismerést fog szerezni élete során.
Újszászi Ilona, a kiállítás kurátora elmondta: nagy öröm, hogy a tárlatnak köszönhetően kicsit jobban megismerhetjük a kutatót, és vele azokat a pillanatokat és díjakat, amelyek jelentős mérföldkövek, mind Karikó Katalin, mind a tudomány világának. Ezek az elismerések, kitüntetések önmagukban, műalkotásként is helytállnak, a gondosan kidolgozott díjakat pedig most a nagyközönség testközelből is megtekintheti, azokat, amelyeket eddig a kutató csak saját maga, a dolgozószobájában láthatott.
A megnyitó dátuma jelentős, hiszen a Nobel-díj születésének napja is erre az időpontra, november 27-re esik. Alfréd Nobel ezen a napon, 1895. november 27-én kelt végrendeletében rendelkezett úgy, hogy vagyonának egy részéből évről évre részesedjenek a fizika, kémia, fiziológia és orvostudomány, továbbá az irodalom legjobbjai és az a személy, aki a békéért tett erőfeszítéseivel a díjat kiérdemli.
A kiállításon megtekinthetőek az archív felvételek Karikó Katalin tudományos életének jelentős pillanatairól, illetve iskolás éveiben készült fényképek, valamint díjai és kitüntetéseinek egy része is.
A Lovassy László Gimnázium nemcsak a kiállításnak ad otthont, hanem vendégül látja december 13-án Randy Schekman Nobel-díjas tudóst is, aki a sejten belüli transzport terén végzett kutatásaiért 2013-ban kapta meg a fiziológiai és orvostudományi kategóriában az elismerést.