A keleti körgyűrű után, a Lidl-nél lévő körforgalomtól elérhető állatvédelmi kompetenciaközpont terve már régóta szerepelt a veszprémi fejlesztések sorában, az elmúlt időszakban pedig intenzív munka zajlott a területen, hogy megvalósuljon egy országosan is egyedülálló fejlesztés, ami új távlatokat nyithat az állatvédelem területén. Mindezt Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője és az állatvédelemért felelős kormánybiztos indította el, amikor a miniszterelnöktől megkapta azt a feladatot, hogy vegye szárnyai alá a magyar állatvédelem ügyét, ennek pedig egy zászlóshajója lett a most elkészült kompetenciaközpont.
A külvárosi területen ugyanis egy olyan létesítményt építettek, ami egyszerre ad otthont a gazdára váró kutyáknak és macskáknak, miközben az ott dolgozó szakemberek folyamatos képzéseket szerveznek a felelős állattartás elsajátítása érdekében.
„Veszprémben régebben az állatvédelmi szervezetek mostoha körülmények közt működtek.” – Ezt már Porga Gyula, polgármester mondta az átadón, aki hozzátette egyből, hogy ennek megoldására, mint oly sokszor már Veszprém nem egy hagyományos utat választott a fejlődésben, hanem egy országosan is egyedülálló mintaprojekt megvalósításába kezdtek bele, ami elsődlegesen a térségben fejti ki pozitív hatását. A kulcs pedig abban van, hogy egy központba sikerült beépíteni több funkciót is, mindegyiket az állatvédelem és a tudatos állattartás érdekében, ezzel pedig Veszprém egy újabb társadalmi területen fejlődhet tovább.
A már megemlített Ovádi Péter ezután arról beszélt, hogy amikor Orbán Viktor miniszterelnök felkérte, hogy legyen a felelőse a magyar állatvédelem ügyének, már akkor tudta, hogy Veszprémből szeretne elindulni, hogy itt mutassák meg először a jó példákat, amelyek elterjedhetnek az országban.
Felidézte, hogy nem jöhetett volna létre mindez, ha nincsenek a szakterületen jártas kollégái, ha a civil állatvédő egyesületek, az önkormányzat és a kormányhivatal nem áll segítő szándékkal melléjük.
Végezetül rátért a hosszú távú célokra is, amelyek már generációkon is átívelnek, miszerint a végső cél, hogy Magyarországon a legkisebb gyermekek körében is elültessék a felelős állatvédelem tudását, és ezek a gyerekek már ebben a szellemiségben nőjenek fel.
Az eseményen jelen voltak a Pumi Alapítvány tagjai közül többen is. Ez az a civil szervezet, ami a kompetenciaközpont üzemeltetéséért felel a jövőben. A kuratóriumának elnöke Török László, a Veszprémi Állatkert igazgatója lesz, ők felelnek majd az itt folyó szakmai munkáért, a kuratórium többi tagja pedig olyan felelős veszprémi közéleti személyiség lett, akik ugyan szakterületüket tekintve nem kötődnek az állatvédelemhez szorosan, de pont ez volt a lényeg felkérésüknél, hogy minél több irányból rá vetüljön a figyelem a témára.
Közülük Oberfrank Pál, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatója beszélt a megnyitón, ő pedig úgy fogalmazott, hogy nagy szó az országban, hogy eljutottunk odáig, hogy egy ilyen régi ügyet, mint az állatvédelem ilyen magas szintre sikerült emelni, ennek pedig Veszprém lehet az origója.
Végezetül Czink Vivien, az állatvédelmi kompetenciaközpont ügyvezetője osztotta meg a fontosabb paramétereket az intézményről. Tőle megtudhattuk, hogy összesen 36 kenelben 50 kutyának tudnak helyet biztosítani, mellettük pedig 36 macskának is modern, ugyanúgy fűtött helyük van, mindegyik esetében saját kifutóval.
A területen még helyet kapott egy kutyafuttató is, valamint egy olyan épület, ahol kifejezetten oktatási programokat terveznek, elsősorban a gyerekeknek a már sokat emlegetett tudatos állattartásról.
A kompetenciaközpont egyébként már teljes erővel üzemel, a most ott lévő állatok az ebrendészeti telepről érkeztek és bárki bejelentkezhet látogatásra, oktatásra, önkéntes kutyasétáltatásra előre egyeztetett időpont szerint.