A szenior örömtáncot közel ötven éve ismerik Nyugat-Európában, hazánkba viszont csak az utóbbi években lett népszerű. Pedig lényege elég egyszerű: nincsen szükség hozzá partnerre, sem előzetes tánctudásra. Egy szakavatott oktató ütemes, néhol lassabb, néhol gyorsabb zenére bemutat pár egyszerű koreográfiát, amit az idősekből álló tánccsoport együtt leutánoz, így pedig kialakul egy közös, nagy tánckavalkád. Persze ez is tudatosan fel van építve, az örömtánc oktatókat folyamatosan képzik arra, hogyan kell először úgynevezett ritmikus beszéddel segíteni a tanulást, majd rövid gyakorlás után már közösen kezdődnek a tánclépések.
Amellett, hogy az ilyen alkalmak, amikor egy városban, vagy térségben összejönnek a szeniorkorú emberek és együtt táncolnak hatékony közösségépítő erővel is bír, ugyanakkor egészségügyi szempontból sem elhanyagolhatóak az ilyen alkalmak. Azt már orvosi kutatások is igazolták, hogy az effajta mozgásforma a test karbantartása mellett az agyra is jó hatással van, késlelteti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulását is.
Nem véletlen kapta a hétfő veszprémi esemény is az „öröm, mozgás, agytorna” hívószavakat, amikor az Agóra termébe az Ezerarcú Bónusz Szeniorklub meghirdette a saját örömtánc-foglalkozását.
Az ingyenes eseményre összesen hatvanhét veszprémi nyugdíjas regisztrált függetlenül attól, hogy tagjai-e valamelyik nyugdíjas klubnak. A szervező egyesület elnökétől, Bodnárné Zsókától megtudtuk, hogy klubjuk jó kapcsolatot ápol Helmeczi Zsuzsanna örömtáncoktatóval, aki sikeresen pályázott a Nyugdíjas Klubok és Idősek „Életet az éveknek” Országos Szövetségénél két örömtáncalkalom megtartására, ennek volt első alkalma a hétfői esemény.
Érdekesség az örömtánccal, mint önálló műfajjal kapcsolatban az, hogy várostól és országtól függetlenül mindenhol ugyanazokat a koreográfiákat tanítják meg az oktatók, így a veszprémi nyugdíjasok is úgy mozogtak és táncoltak, ahogyan a hasonló korban lévő társaik Berlinben, Párizsban, vagy éppen Madridban.
Ahhoz, hogy valaki részt vegyen ilyen örömtáncokon nem szükséges előzetes tánctudás, de ami talán még fontosabb, nem úgy kell elképzelni, mint egy szalontáncot, ahol párba állnak a táncosok és meghatározott lépéseket követnek. Az örömtánc inkább a körtáncokra hajaz, ahol mindenki ugyanúgy, ugyanazokkal a lépésekkel kapcsolódik be a mozgásba és reagál a zenei ütemekre, ezzel is erősítve a közösségi élményt.
A veszprémi esemény a maga több mint félszáz résztvevőjével nagy sikert aratott első alkalommal, január 22-én, hétfőn délután egy órától pedig újabb alkalmon várják a szervezők a helyi nyugdíjasokat. Részvételi díj ezúttal sincs, regisztrálni pedig a helyszínen kell majd.