Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A napelem rendszer egyik legfontosabb része: a tartószerkezet

2024. január 19. 10:59

A megújuló energiaforrások és a hozzájuk kapcsolódó technológiák az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapnak mind hazánkban, mind globálisan is. Ez nem meglepetés, hisz az energiaválság és az éghajlatváltozás negatív hatásait a saját bőrünkön is érezzük. Ezért is fontos, hogy hosszú távú, fenntartható megoldásokat alkalmazzunk a hétköznapokban.

A napelem rendszer alapjai

Ma már ilyen paneleket szinte bárhová lehet szerelni. Akár lapostetőre szerelhető napelemes rendszer is elérhető például a Modulfix jóvoltából. A tartószerkezet az egyik legfontosabb része ennek a berendezésnek. A tervezéskor fontos figyelembe venni a felhasználás helyét, a terhelhetőséget és az időjárási viszonyokat is. A szerkezetek biztosítják azt, hogy a panelek optimálisan helyezkedjenek el, ezzel növelve a napfény hasznosításának hatékonyságát és az elérhető legtöbb energiát fogja termelni a rendszer számára.

Általában a legstrapabíróbb anyagokat érdemes választani. Ilyen például a rozsdamentes acél és az alumínium, amelyek mellett még kompozit anyagokat is egyre gyakrabban használnak. Utóbbiak könnyűnek, mégis erősnek számítanak, továbbá hosszú élettartammal rendelkeznek. A tervezési szempontok során oda kell figyelni a szélerősségre, a hóterhelésre, de még a szeizmikus aktivitásra is. A tetőkampók, szerelősínek is fontos szerepet játszanak a napelemes rendszerek stabilitásában és élettartamában.

Ez még azonban nem minden: a földi telepítésű napelemek esetében még a földhasználati engedélyek beszerzése is igazi kihívást jelenthet olykor. A növekvő igény miatt egyre több a nagyobb volumenű panelépítési projekt is.

Ferdetető és lapostető: mind a kettőre van megoldás

Egy nagyvárosi irodaépület esetében lapostetős rendszerekről beszélük, ahol a tetőterület mérete korlátozott, de a panelek optimális elrendezésével jelentősen növelhető az energiahatékonyság. A földi telepítésnél már sokkal nagyobb területet lehet lefedni napelemes struktúrával.

A lapos- és a ferdetető is teljesen más kihívások elé állítja a szakembereket. A rögzítő technológiában folyamatos az innováció, így mind a két helyzetre már speciális megoldások, eszközök és kiegészítők érhetőek el, amelyeket a tervezés során is figyelembe vesznek.

A napelemes rendszerekkel a jövőt építjük

Hosszú távú gazdasági megtakarítást, valamint környezetvédelmi előnyöket is kínálnak ezek a berendezések. A technológiának a költségei folyamatosan csökkentek az elmúlt években, ezzel tovább növekszik az egész beruházás megtérülése. Olyan kiegészítők teszik még hatékonyabbá az egész rendszert, mint a tárolóakkumulátorok, amelyek segítségével folyamatos energiaellátásra tehetünk szert. Nappal feltöltődnek, napfénymentes időszakban pedig felhasználhatjuk a bennük tárolt energiát. A tárolókapacitás pedig a technológia fejlődésével szintén növekszik.
 

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.