Tervezz előre!
Ki kezd bele péntekenként bármi újba? Többnyire senki, és nem véletlenül: általában rövidebb a munkaidő ezen a napon, normálisan nem lehet már befejezni egy nagyobb feladatot, ha meg félbemarad, csak stresszelünk rajta. Ez igaz, viszont lehet előre tervezni, átgondolni, a jövőbeli énünknek mit érdemes elvégeznie, milyen teendők várnak ránk, mennyi időt fognak előreláthatóan igénybe venni vagy éppen hogyan fogunk felépíteni egy esedékes fontos projektet.
Állítsunk fel három kategóriát: munka/karrier, kapcsolatok, én, és gondoljuk át, melyik területen mit szeretnénk elérni a következő egy hétben. Ne hagyjuk ki egyik területet se: a kiegyensúlyozott élethez ugyanúgy szükség van mindegyikre, és nem érdemes tartósan háttérbe szorítani egyiket a másikért. Nézzük meg, milyen tervek vannak már előre beírva a naptárunkba, és hogy logikusan nézve mi férhet még bele, mi az, ami nagyobb prioritást élvez és mit lehet esetleg csúsztatni. Ne csak a kötelező teendőket listázzuk, hanem azokat a tételeket is, amelyek örömet okoznak, amelyek motiválhatnak bennünket, amikor éppen egy nehezebb feladatot kell elvégeznünk.
Ezt a módszert alkalmazva azt üzenjük az agyunknak, hogy kézben tartjuk a dolgokat, és nem kell a hétvégénk egy részét azzal tölteni, hogy próbáljuk kimatekozni, hogy fogunk jövő héten mindent összehozni.
Hagyj teret a váratlannak!
A profi időgazdálkodók első számú szabálya, hogy nem szabad túltervezni. Az élet mindig tud húzni valami váratlant, és Murphy törvényei szerint szokott is. Jobb, ha a pénteket nem zsúfoljuk tele értekezletekkel és találkozókkal, ehelyett minél több szabad teret hagyunk. Így ha valamilyen előre nem látott, de viszonylag rugalmasan kezelhető munka vagy magánéleti esemény esik be hétfő és csütörtök között, még mindig ott a péntek, hogy időt és helyet találjunk neki. Vagy, sürgős tevékenység esetén az egyéb, kevésbé fontos dolgokat eltolhatjuk és bepótolhatjuk ezen a napon, és nem fogjuk örökké magunk előtt görgetni a rengeteg teendőt.
Csoportosítsd egy napra a másodlagos feladatokat!
Egy kitöltendő nyomtatvány, befizetendő csekk, megválaszolandó email: ezek azok az apró dolgok, amik tulajdonképpen nem igényelnek túl sok időt, de ha nem megfelelően kezeljük őket, teljesen szét tudják forgácsolni a napjainkat. Főleg akkor, ha ott van mellett egy sokkal nagyobb, macerásabb teendő, amit legszívesebben a végtelenségig tologatnánk, annyira nincs kedvünk hozzá: nyilván ilyenkor csábítóbb a gyorsabban letudható feladathoz nyúlni, megadva magunknak azt a kis sikerélményt, hogy legalább valamit elintéztünk. Csakhogy ebben az esetben célszerűbb mégis csak nekiveselkedni előbb a nagyobb, nehezebb feladatnak, hogy arról valóban letehessünk, az olyan apró-cseprő, nem sürgős dolgokat pedig eltenni egy olyan napra, amikor egyben, gyorsan és hatékonyan letudjuk őket. A péntek erre általában tökéletesen alkalmas, ezzel a fajta priorizálással pedig rengeteg stressztől óvhatjuk meg magunkat, hiszen mindent a helyén tudunk kezelni és mindenre jut időnk is.