Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Nem csak tiszta víz és szép halak kellenek egy jó akváriumba

2024. február 22. 20:31
Egy esztétikusan berendezett akvárium igazi éke lehet otthonunknak - ám a díszhalak megfelelő életkörülményeinek kialakítása és fenntartása nagyfokú odafigyelést és alapos előkészületeket igényel. Miket kell megfontolnunk, mielőtt belevágnánk az akvárium berendezésébe? És milyen eszközökre lesz szükségünk? Cikkünkben ezeket járjuk körül.

Teendők, mielőtt belevágnánk az akvárium kialakításába

Első akváriumunk szakszerű kialakítása meglehetősen bonyolult és komplex feladat, ezért különösen fontos, hogy kellő hangsúlyt fektessünk a tervezésre és az előkészületekre. Ennek részeként először is érdemes összeállítanunk egy listát a szükséges kellékekről, eszközökről, hogy biztosan ne feledkezzünk meg semmiről. Emellett járjunk utána a telepíteni kívánt halfajok életmódjának, igényeinek, továbbá gondozásuk módjának, hogy optimális életkörülményeket tudjunk biztosítani számukra!

Méret és elhelyezés

A tervezés során további lényeges szempontot jelent az akvárium mérete, illetve elhelyezése. Az akvárium minimális méretére törvényi előírás vonatkozik: a 30 literesnél kisebb akváriumokban gerinces állatok, így halak sem tarthatóak. Az optimális méret kiválasztásához ezen felül mindenképpen át kell gondolnunk, hogy milyen halakat szeretnénk tartani:

  • bizonyos fajták, mint a guppik, a mollik vagy a harcsafajták, jól érzik magukat kisebb térfogatú, 30-50 literes akváriumban is,
  • de ha mozgékonyabb fajtákat tartanánk – például vitorláshalakat –, akkor nagyobb méretű (80-100 literes) akváriumra lesz szükségünk.

Arról is érdemes előzetesen döntenünk, hogy hova helyezzük majd leendő akváriumunkat. Válasszunk olyan helyet otthonunkban, ahol viszonylag állandó a hőmérséklet, és nem éri közvetlen napsugárzás az akváriumot! Ezen felül arra is fokozottan figyeljünk, hogy a kiválasztott felület – legyen az asztal, szekrény vagy állvány – stabil legyen, és biztosan kibírja az akvárium teljes súlyát!

Mi kell egy akváriumba?

Miután kiválasztottuk az elképzeléseinknek megfelelő akváriumot, és megtaláltuk az ideális helyet is számára, kezdődhet a berendezés. Nézzük, mire lesz szükségünk ehhez!

Aljzat

Első lépésként az akvárium aljzatát kell kialakítanunk. Erre a legjobb választást a homok vagy a kavics jelenti, ezek ugyanis a legtöbb halfaj számára megfelelőek. Amennyiben azonban élő növényeket is telepítenénk az akváriumba, ne feledkezzünk meg a tápanyaghordozó réteg elhelyezéséről sem a kavics alá!

Szűrőrendszer

Mivel az akváriumok a természetes vizekkel ellentétben teljesen zárt rendszerek, mechanikus szűrő- és levegőztetőrendszer kialakításáról is gondoskodnunk kell. A külső vagy belső szűrők megakadályozzák, hogy a vízben vagy az aljzaton felhalmozódjanak a különféle szennyeződések, míg a levegőztetők biztosítják a megfelelő oxigénszintet a halaknak és a növényeknek.

Fűtőberendezés

Az akvárium elmaradhatatlan kelléke a szabályozható fűtőberendezés is, amely biztosítja, hogy az akváriumvíz hőmérséklete mindig megfelelő legyen a halak és a növények számára. A fűtőberendezés mellé ajánlott beszereznünk egy hőmérőt is, amivel folyamatosan figyelemmel kísérhetjük a víz hőfokát.

Akváriumdekoráció

Az akvárium dekoráció részét képezik az élő növények, de ezeken felül választhatunk műnövényeket, kagylót, csigaházat, sőt, az akvárium falára ragasztható tapétát is. Habár a dekorációval feldobhatjuk akváriumunkat, nem csak esztétikai célokat szolgálhat: az üreges kövek, barlangok, bujkálók például biztonságérzetet is teremtenek a halak számára, így kevesebb stressz éri őket.

Világítás

Csakúgy, mint minden élőlénynek, a halaknak is szükségük van fényre, így az akvárium világításáról is gondoskodnunk kell: az állandó, közepesen erős fényt az akvárium tetejére rögzített lámpával biztosíthatjuk halaink számára. Az akváriumlámpák között szerencsére ma már LED-es változatok is elérhetőek, amik hosszú élettartamúak és energiafogyasztásuk is rendkívül alacsony.

Milyen halakat telepítsünk az akváriumba?

Ha első akváriumunk kialakítására adjunk a fejünket, a díszhalfajták óriási választékából választhatjuk ki a számunkra tetsző fajokat. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy ne lennének olyan feltételek, amelyeket mindenképpen szem előtt kell tartanunk. A legfontosabb szempont a halak egymáshoz való viszonyulása, vagyis hogy csakis olyan példányokat válogassuk össze, amelyek békésen megélnek egymás mellett. Ezen felül figyeljünk arra is, hogy az akvárium méretének megfelelő halak válogassuk össze!

Az alábbiakban a teljesség igénye összeszedtünk néhány halfajt, amelyek ideális választásnak bizonyulnak egy kezdő akváriumba.

  • Guppi. A guppik nagyszerűen alkalmazkodnak környezetükhöz, emellett táplálkozásuk során sincsenek különösebb igényeik, száraz eledelt, növényi táplálékot is adhatunk nekik.
  • Szifó. A szifók avagy a mexikói kardfarkú halak élénknarancs színükkel, jellegzetes farkukkal feldobhatják akváriumunkat. Ez a faj kifejezetten mozgásigényes, így csak nagyobb térfogatú akváriumba válasszuk!
  • Páncélos harcsa. A páncélos harcsáknak is minimum 50 literes akváriumra van szükségük, ráadásul fontos, hogy egyszerre legalább 3-4 példányt szerezzünk be. Tartásuk külön előnye azonban, hogy megtisztítják az akvárium falát, illetve az aljzatot is.
  • Platti. A plattik számos élénk színváltozatban elérhetőek, így esztétikai értékük megkérdőjelezhetetlen. Társas faj, amely szinte bármilyen más halfajjal jól megfér.

A fentieken felül további jó választás lehet, az élénk, mozgékony zebradánió, az elegáns fekete molli vagy a vitorláshal is. De ha különlegesebb halakra vágyunk, az úgynevezett labirinthalak, mint a kínai paradicsomhal vagy a kék gurámi, sem jelentenek különösebb nehézségeket a kezdő haltartóknak.

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.