A Vilonyai és a Cholnoky utca kereszteződésében felvont zászló avatásán Brányi Mária alpolgármester, a körzet önkormányzati képviselője, a Védegylet Veszprémért Egyesület fővédnöke mondott ünnepi beszédet, aki felidézte, bár korábban a hivatalos, önálló településrészek között nem szerepelt a Kertváros, az Európa Kulturális Fővárosa program által támogatott projektben mindenképpen szerettek volna részt venni ők is. „Szerettük volna, ha saját arcot, identitást tudnánk adni az addig csak Tersányszky Józsi Jenő utca, Budapest út, Cholnoky és Ady utca által körülhatárolt tömbnek.” Így született meg a Kertváros elnevezés, hangsúlyozva a terület jellemzőit.
Alapvetően egy családi házas lakóövezetről van szó, mely még az 1920-as évek közepén kezdett kialakulni. Hungler József Veszprém településtörténete című munkájában ír arról, hogy 1925-ben elsőként az Ádám Iván utca, a tömb nyugati határa kezd el benépesülni, majd 1927-ben megnyitják a Viola utcát, 1928-ban pedig már a Balaton és a Látóhegy utca nyomvonaláig nő a városrész- ecsetelte Brányi.
Ha megnézzük, látjuk, hogy tulajdonképpen a korábban Csomai telepként ismert belső mag szerveződik át és bővül ki: az a Csomai telep, ahol a Csomai Károly téglagyárában és építőipari üzemében dolgozók munkások és a MÁV alkalmazottak találnak új lakóhelyre.
Csomai Kálmán kézjegye egyébként a mai napi tetten érhető a városrész utcáiban: az üzemében épült kerítéselemek, illetve azok egyes formái továbbra is láthatók a Balaton, a Diófa, a Rózsa és az Ady utcákban. Csomai nevét egyébként nemcsak emiatt érdemes megjegyezni, de azért is, mert ő volt az, akinek a tervei alapján átépült a Davidikum, aki Medgyaszay István tervei alapján megépítette a Petőfi Színházat.
És akinek a munkássága jelképesen a Kertváros zászlóján is helyet kapott: a zöld-fehér lobogónak egyrészt a Csomai-féle kerítéselemekre hajazó geometrikus formák adják a mintázatát, másrészt a városrész másik emblematikus eleme, egy fa.
A zászló egyébként nemcsak a Vilonyai és Cholnoky utca kereszteződésében lesz majd látható, még a héten juttatnak egy-egy kisebb méretű példányt a városrész legfontosabb intézményeinek, vállalkozásainak, akik szintén kitűzhetik azt, illetve azonos mintájú kendők is elérhetők még limitált számban, mindezzel pedig az alpolgármester reméli, az itt élőkben még inkább erősíteni tudják a kertvárosi identitást.