Négyszázzal többen jelentkeztek idén a Pannon Egyetemre, mint tavaly, ami akkor az elmúlt tíz év rekordja volt. Portálunk megkereste Csillag Zsoltot, a felsőoktatási intézmény kancellárját, hogy többet megtudjunk arról a stratégiáról, ami révén a veszprémi egyetem várakozáson felül teljesített a 2024-es jelentkezési időszakban.
Megtudtuk, hogy bár a korábbi évek kimagasló számainak tükrében tisztában voltak azzal, hogy a Pannon Egyetem láthatósága hazai és nemzetközi szinten is jóval erősebb, mint a korábbi időszakban, az idei felvételi eljárás így is számos homályos foltot tartogatott, amelyek miatt előzetesen nem tudtak pontosan kalkulálni a jelentkezők számával.
Ennek egyik oka a szakképzési rendszer átalakulása, ahonnan minden évben számos fiatal jelentkezett az egyetemekre, idéntől viszont ötödik évben is a szakképzési rendszeren belül maradnak a diákok. A másik tényező, ami hatással van az egyetemi jelentkezések számára, az a korábbi kötelmek eltörlése, mint például a kötelező nyelvvizsga. Ez a könnyítés tavaly már érvényes volt, így akkor könnyebb volt magas számokat produkálnia a hazai egyetemeknek, a Pannon viszont a tavalyi rekordév után megmaradt a csúcson, sőt túl is szárnyalta azt.
Ez azért is kimagasló eredmény, mivel országosan 5500 fővel csökkent a felsőoktatásba jelentkezők aránya, a Pannon Egyetemre mégis négyszázzal többen adták be a jelentkezésüket,
összesen 9483-an, akik közül 2421-en első helyen jelölték meg Veszprémet.
Csillag Zsolt külön kitért az idén először meghirdetett pszichológia szakra is, ami repülőrajtot vett több mint 500 jelentkezéssel, amelyből 103 első helyes.
Fontos kiemelni, hogy a tíz legnépszerűbb szak közül négy a Gazdaságtudományi Kar, négy a Humántudományi Kar, kettő pedig a Műszaki Informatikai Kar képzése.
A Pannon Egyetemet első helyen megjelölő jelentkezések listáját a programtervező informatikus nappali, az óvodapedagógus levelező és a pszichológia nappali alapképzés vezeti.
Csillag Zsolttal készült korábbi interjúnkban részletesen beszélgettünk arról a stratégiáról, amit a Pannon Egyetem követ a beiskolázás és a szakok szervezése során is. A „nem elég jónak lenni, annak is kell látszani” kijelentés a kancellártól mára szállóige lett az egyetemen, a gyakorlatban pedig már többször visszaigazolta magát az aktív online és személyes jelenlétben is, hiszen a Pannon Egyetem beiskolázási stratégiájának az is a része, hogy számos középiskolába személyesen látogatnak el.
Ami pedig az új képzések szervezését illeti, folyamatosan reagálnak a piaci igényekre, ez hívta életre a pszichológia, a tanító, vagy éppen az óvodapedagógus szakokat is, de a Gazdaságtudományi Kar és a Műszaki Informatikai Kar közös gondozásában a mesterséges intelligenciára alapuló képzések is bekerültek a kínálatba.