Elsőként a csillagászok kezdték vizsgálni, hogy vajon milyen égi jelenség lehet az, ami ilyen sötétséget vált ki és az érdeklődés egyből a napfogyatkozások ciklikusságára vetült. A számítások után pedig egyből találat is született, hiszen 29-ben november 24-én Jeruzsálemtől északra valóban volt egy teljes napfogyatkozás.
Igen ám, de ha a kalkulációk helyesek, akkor ez délelőtt 11 óra 5 perckor történt, a teljes sötétség pedig pár percnél nem tart tovább, ahogy azt 1999-ben Magyarországon is sokan megtapasztalták.
Viszont ebben az esetben az időintervallum mellett sem a dátum, sem az óra és perc nem egyezik minden más olyan adattal, amit Jézus keresztre feszítésének körülményeiről írnak.
A tudomány képviselői ezért más alternatív magyarázatokat is elkezdtek vizsgálni. Ilyen volt egy egészen egyszerű magyarázat egy sötét és egybefüggő felhőtakaróról, ami bekúszott a Golgota fölé. Vagy éppen egy homokvihar, de született arról is elmélet, hogy egy vulkánkitörés utóhatásaként a légkörbe került hamu takarta el annyira a Napot, hogy teljes sötétség borult a világra.