Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Idén a szokásosnál is korábban jelenhetnek meg a kullancsok Magyarországon

2024. március 26. 11:54 // Forrás: MTI
A korábban beköszöntött tavasz miatt idén a szokásosnál is hamarabb lehet számítani az őshonos, valamint az újonnan megjelent Hyalomma kullancsok felbukkanására Magyarországon - közölte a HUN-REN Ökológiai Központ.

A tavaszias időjárás kihat a kullancsok gazdaállataira, így magukra a vérszívókra is, emiatt idén az őshonos és a behurcolt fajok egyaránt korábban jelenhetnek meg Magyarországon - olvasható a közleményben.

Az Ökológiai Kutatóközpont 2021-ben indította el Kullancsfigyelő programját, amelynek célja a klímaváltozás hatására Magyarországon is megjelenő nem őshonos - különösen a Hyalomma - kullancsfajok vizsgálata. Ezek a fajok számos patogén terjesztésére képesek, ezek közül a leghírhedtebb az akár 30 százalékos halálozási aránnyal járó krími-kongói vérzéses láz vírusa. A közösségi kutatási program segítségével az elmúlt három év során több száz lakossági bejelentés érkezett a kullancsfigyelő.hu portálra és összesen 14 Hyalomma-egyedet sikerült begyűjteni az ország különböző pontjairól. A kullancsok többségét nagytestű emlősökön találták. A beérkezett Hyalomma kullancsokat jelenleg is vizsgálják, ugyanakkor a krími-kongói vérzéses láz vírusa eddig egyik egyedben sem volt kimutatható.

Illusztráció: Erik Karits on UnsplashIllusztráció: Erik Karits on Unsplash

A közlemény szerint a monitorozás szempontjából különös figyelmet érdemelnek azok az egyedek, amelyeket már a tavaszi hónapokban sikerült azonosítani, mert ez arra utalhat, hogy a kullancs nem egy vándormadárral érkezett az országba, hanem itt telelt át, vagy akár itt is kelt ki. A Hyalomma kullancsok nagyobbak és gyorsabbak a Magyarországon megszokott kullancsoknál, pajzsuk egyszínű, sötét, lábuk látványosan sávozott. Eredeti élőhelyük Magyarországtól jóval délebbre található, ugyanakkor a klímaváltozás miatt a közép- és észak-európai éghajlat is egyre inkább megfelelő számukra. A vándormadarak nem hordozzák a krími-kongói vérzéses láz vírusát, ezért kicsi az esély egy fertőzött kullancs hazai megjelenésére.

A kutatók továbbra is arra kérik a lakosságot, hogy amennyiben úgy vélik, hogy Hyalomma-egyedet találtak, őrizzék meg jól záró tégelyben, és jelezzék a kutatóknak. Az azonosításról és a beküldés módjáról további információ a Kullancsfigyelő honlapján (www.kullancsfigyelo.hu) érhető el.

vehir.hu
további cikkek
Közel 20 ezren fordultak influenza tüneteivel orvoshoz a múlt héten egészség Közel 20 ezren fordultak influenza tüneteivel orvoshoz a múlt héten A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2024. december 30. és 2025. január 5. között az országban 19 900-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett heti jelentésében. 2025. január 9. 14:57 Nem kell a francia Alpokig utazni a síelés élményéért életmód Nem kell a francia Alpokig utazni a síelés élményéért Közép-Európa számos lehetőséget tartogat a téli sportok szerelmeseinek. Neves, nagy történelemmel bíró pályákat és ultramodern felszereltségű létesítményeket egyaránt találunk a régióban – ráadásul ez a két szempont nem is feltétlenül zárja ki egymást: a térség legrégebbi centrumai is igyekeznek lépést tartani a 21. századi igényekkel. 2025. január 6. 10:13 Vajon hogyan vesztettük el egymást? kultúra Vajon hogyan vesztettük el egymást? Hogy lehet az, hogy még akkor is egyedül vagyunk, amikor épp nem vagyunk egyedül?! 2024. december 30. 0:14 Veszélyes a levegő Várpalotán és Ajkán levegőminőség Veszélyes a levegő Várpalotán és Ajkán A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) vasárnap közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképe szerint. 2024. december 29. 10:15

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.