Miért bankolunk online?
Hosszú lenne a netes bankolás minden egyes előnyét felsorolni, ezért nézzük csak a legfontosabbakat. Az online banki szolgáltatások korábban sosem tapasztalt kényelmet biztosítanak. Nem kell elmennünk egy bankfiókba, ha belföldi vagy akár nemzetközi utalást szeretnénk kezdeményezni, és nem kell telefonálgatnunk, ha le szeretnénk kérdezni a számlánk egyenlegét. Egyes bankok már azt is lehetővé teszik, hogy a mobilunkon keresztül bármikor, bárhonnan megnézzük a PIN kódunkat, ha elfelejtettük volna, vagy baj esetén felfüggesszük és akár letiltsuk a bankkártyánkat.
Az online banki szolgáltatások azt is garantálják, hogy a pénzünkhöz bárhol és bármikor hozzáférhetünk. Akár útközben, a tömegközlekedésen is elintézhetünk egy tranzakciót, méghozzá tökéletesen biztonságosan, hiszen a modern netbankok és telefonos alkalmazások ujjlenyomattal, egyedi kóddal vagy más, nehezen feltörhető megoldással védenek minket.
Amennyiben pedig arra vagyunk kíváncsiak, hogy miként alakul a költségvetésünk egy hónapban vagy adott időszakban, az online bankunkban részletes kimutatást kapunk. Mindez nagyban hozzájárul a pénzügyi tudatosságunk fejlődéséhez.
Végül az is egy fontos szempont, hogy a legtöbb bank lehetőséget ad a bankkártyánk digitalizálásra. Ennek segítségével pedig már a telefonunkkal is fizethetünk mindenhol, ahol bankkártyát is elfogadnak.
Biztonságos az internetes bankszámla nyitás?
Mindegy, hogy életünk első bankszámla nyitására készülünk vagy éppen pénzintézetet váltunk, a döntést komoly kutatómunkának kell megelőznie. Utána kell néznünk, hogy melyik bank melyik számlacsomagja illik leginkább a saját szokásainkhoz, életmódunkhoz és terveinkhez. Ehhez érdemes a neten található összehasonlító oldalak egyikét igénybe venni. Ezután azt is el kell határoznunk, hogy milyen módon szeretnénk megnyitni a számlát: hagyományosan, egy fiókban, vagy inkább online.
Utóbbi esetben joggal merülnek fel bennünk biztonsági aggályok. Általánosságban ugyanakkor érdemes már most leszögezni, hogy az online bankszámla nyitás ugyanolyan biztonságos, mintha szemtől szemben ülnénk egy ügyintézővel a bank egy fiókjában. Persze ez csak akkor igaz, ha megbízható bankot választunk. Feltétlenül hiteles és ismert, ellenőrizhető pénzintézet mellett tegyük le a voksunkat bankszámla nyitás esetén.
A bankoknak is az az érdekük, hogy a netes bankszámlaindítás biztonságos legyen. Éppen ezért olyan biztosítékokat építenek be a folyamatba, melyekkel igyekeznek kizárni a visszaélés vagy a csalás lehetőségét. Az első és legfontosabb ezek közül, hogy videós azonosítás keretében történhet a számlanyitás. Ilyen esetben gondoskodnunk kell tehát egy kamerás laptopról vagy telefonról, illetve stabil netkapcsolatról.
Arra is készüljünk, hogy a kamerán keresztül be kell mutatnunk a személyes iratainkat. Bankonként változó, hogy milyen dokumentumokat kérnek, de úgy készüljünk, hogy a személyi igazolványunkat vagy útlevelünket és a lakcímkártyánkat mindenképp fel kell mutatnunk a kamerának. Ezeknek érvényeseknek kell lenniük, és úgy kell forgatnunk őket, hogy a biztonsági elemek láthatóak legyenek. Az ügyintéző emellett fényképet is készít majd az iratokról, szintén a kameránk használatával.
Számos banknál az is bevett biztonsági megoldás, hogy szelfit készítenek a kamera előtt ülőről, ezzel is megakadályozva, hogy illetéktelenek intézkedjenek a nevünkben. Néhány pénzintézetnél pedig gyorsabb és egyszerűbb a folyamat, amennyiben rendelkezünk NFC-s mobiltelefonnal vagy új típusú személyi igazolvánnyal.
Az online bankszámla nyitás során ugyanazokat a nyilatkozatokat kell megtennünk, mint hagyományos esetben, és a személyes adataink is egyeztetésre kerülnek. Jellemzően egy egyedi PIN-kódot is meg kell adnunk, ami a későbbiekben a digitális ügyintézés biztonságát szavatolja. Akárcsak egy fiókban, a neten is teljes körű ügyféltájékoztatást kapunk, attól sem kell tehát tartanunk, hogy valamilyen fontos információ elsikkad.
A teljes folyamat általában nem igényel többet negyedóránál, és miután kész vagyunk, máris rendelkezünk élő bankszámlával, amit a netbankban vagy a mobilappban rögtön tudunk is használni. A bankkártyánk digitális változatát a számlanyitást követően azonnal használatba vehetjük a mobilbankon keresztül, a fizikai bankkártyára ugyanakkor várnunk kell, mert ezt a szokás szerint postán küldi ki számunkra a bank – elkülönített levélben magát a kártyát, illetve az aktiváláshoz szükséges információkat.
Mire figyeljünk?
Szinte naponta olvashatunk olyan híreket, melyek internetes csalásokról, visszaélésekről szólnak. A bankszámla nyitás során is figyeljünk tehát az intő jelekre. Ahogy már említettük, csakis olyan banknál vágjunk bele a folyamatba, amelyiket maximálisan hitelesnek tartjuk. Különösen ügyeljünk a bank nevében küldött SMS-ekre és e-mailekre. A csalók bevett módszere, hogy hamis üzenetet küldenek, ami adathalász oldalakra mutat. Kattintás előtt ellenőrizzük az URL-t, és csak akkor klikkeljünk, ha az valóban a bank hivatalos oldalára mutat.
A bűnözők sokszor telefonon hívnak minket, és olyan adatok bediktálását kérik, amiket egy valódi banki ügyintéző sosem kérne. Még véletlenül se adjuk meg a bankszámla- vagy bankkártyaszámunkat, a kártyánkhoz tartozó biztonsági (CVC) kódot, vagy a netbankunkhoz kapcsolódó felhasználónevet és jelszót. Érdemes elolvasni a KiberPajzs program honlapján található információkat, amivel könnyen felvértezhetjük magunkat ebben a témában. Ha ezekre ügyelünk, biztosak lehetünk abban, hogy az online bankolás során is biztonságban lesz a pénzünk.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.