A napokban új kifutót kaptak a veszprémi állatkert szurikátái. A szimpatikus állatkák új külső kifutóját a Kittenberger Zoo Alapítvány segítségével sikerült felújítani. A kifutó területét több mint egyharmadával növelték, emellett az állatkert arculatába illő hátsó támfa is kivitelezésre került.
Teljes talajcsere is történt, aminek az az érdekessége, hogy a homokréteg alá fémhálót kellett beépíteni, mert a szurikáták előszeretettel ásnak, s félő, hogy háló nélkül előbb utóbb átásnák magukat a szabadságba. Környezetgazdagításképp sziklákat és egy impozáns nyárfarönköt is elhelyeztek a kifutóban, erre felmászhatnak, vagy akár mellettük, alattuk elbújhatnak az állatkák.
A szurikáták Dél – Afrika szavannáin és a félsivatagokban élnek. Nappali állatok, az éjszakát a maguk ásta üregrendszerben töltik. Elsősorban kisebb állatokat, rovarokat és puhatestűeket fogyasztanak, de nem vetik meg a növényi eredetű táplálékot sem. A csapat egész nap táplálék után kutat, ügyesen borogatják fel a kisebb köveket értékes "kincsek" reményében. Ha megcsappanak a tartalékok, felkerekednek, rendszerint az eredeti üregtől 1-2 km távolságra építenek egy újat.
Jellemző rájuk a magasfokú szocializáltság. A kolóniákat 2-3 család alkotja 10-15 egyeddel. A családok a szülőpárokból és azok fiatal utódaiból állnak. A hímeknél nagyobb nőstények uralkodnak a csoport felett. Jól kommunikálnak, a kutatók vagy tíz különféle hangjelzést ismertek fel, a fenyegető morgástól a riasztójelzésekig.
Csak a legmagasabb rangú pár szaporodik, de az utódok nevelésében az egész család részt vesz. A szoptatási időszak 7-9 hétig tart , a fiatalok egyéves korukra válnak ivaréretté.