Jelképekkel megmutatni a hovatartozásunkat már az őskorban is bevett szokás volt: elődeink akkor még különböző állatbőröket festettek meg, jelezve, melyik törzshöz tartoznak, majd az évezredek és évszázadok során a zászlók váltak elsősorban egy közösséghez, településhez vagy éppen nemzethez való tartozásunk jelképeivé.
Erre a hagyományra alapozott a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program és az önkormányzat is, amikor 2022-ben a lakosságot bevonva megálmodták, majd elkészítették Veszprém egyes városrészeinek zászlóit. A lobogók először a Gizella-napokon voltak láthatók, idén pedig már az egyes körzetekben is megjelentek – a Kertvárosban például márciusban avatták fel ünnepélyes keretek között az ottanit, mostantól pedig a Jutasi lakótelep zászlóját is bárki megcsodálhatja, aki a Kálvin János park felé veszi az irányt.
Jung Edina, a Virágzó Veszprém Egyesület elnöke elmondta: a lobogó motívumaival a lakótelep meghatározó elemeire szerettek volna reflektálni: a március 15. úti uszodára, ahol olyan sokan tanultak meg úszni, a Kiserdő fáira, a magas kockaházakra és a kézilabdacsapatra, mely ugyancsak az itteni sportcsarnokban kezdte meg diadalútját.
Rektor Dóra, a Fidesz-KDNP önkormányzati képviselőjelöltje felidézte az 50 évvel ezelőtt mezőgazdasági területre épített, Jutas vezérről, Árpád nagyfejedelem fiáról elnevezett lakótelep történetét, ahol ma 18 ezer fő, a város lakosságának egyharmada éli mindennapjait. Mint mondta, panelban és lakótelepen élni egyáltalán nem ciki, hanem menő és kényelmes: semmiért nem kell messzire menni, hiszen van itt posta, bölcsőde, óvoda, uszoda, sportcsarnok, cukrászda, parkok, ahol a családok játszhatnak a gyerekekkel, vagy éppen kutyát lehet sétáltatni, netán csak egyszerűen pihenni az árnyas fák alatt. Itt van az Agóra gazdag kulturális kínálattal, a KRESZ park, ahova más városrészekből is szívesen eljárnak, illetve ma már futókör és közbringa rendszer is elérhető itt – az egykor ide tervezett, de pénzhiány miatt meg nem valósult 24 emeletest pedig senki sem hiányolja.
Ezt szeretnék tehát hirdetni a zászlóval is, amelyet az ünnepség végén a Báthory iskola tanulói átadtak Pálinkás Rolandnak, a körzet önkormányzati képviselőjének, ő pedig jelképesen továbbadta Jung Edinának és a Virágzó Veszprém Egyesületnek, akik ma a legtöbbet tesznek azért, hogy a lakótelep még élhetőbb és pezsgőbb legyen.