A városi zöldfelületek – a parkoktól és kertektől kezdve a zöld tetőkön át a természetes vagy félig természetes élőhelyekig – számos előnnyel járnak. Fontos élőhelyet biztosítanak többek között a madarak és a beporzók számára, segítenek csökkenteni a levegő-, víz- és zajszennyezést és védelmet nyújtanak az áradások, aszályok és hőhullámok ellen. Veszprém Város Önkormányzata egyik megvalósítója az URBACT IV BiodiverCity projektnek, amely 9 európai ország 10 városában keresi a városi biológiai sokféleség védelmének és növelésének, a zöld- és kék infrastruktúra fejlesztésének és a természetalapú megoldások elterjesztésének módszereit. A projekt egyik nagy előnye, hogy Veszprém mellett Dunaújváros (a projekt vezető partnere), Vratsa (Bulgária); Poljcane (Szlovénia); Cieza (Spanyolország); Sienna (Olaszország); Limerick (Írország); Den Bosch (Hollandia); Sarajevo (Bosznia-Hercegovina) és szakmai partnerként Portugáliából a Landscape Laboratory együtt keresik a válaszokat, folyamatosan tanulnak egymástól azzal, hogy megosztják jó gyakorlataikat, és a projekt 2 és fél éve alatt meglátogatja egymást területeit.
Veszprém Dunaújváros Önkormányzatával közösen szervezte meg 2024. április 15-18 között a partnerség második konzorciumi találkozóját. A delegációk szerdán, április 17-én, kora délután érkeztek meg Veszprémbe, ahol a város alpolgármestere, Brányi Mária fogadta és köszöntötte őket. Alpolgármester asszony a bevezető után egy kis időutazásra invitálta a resztvevőket – a rövid várostörténetet a Kolostorok és Kertek fejlesztés részletes bemutatása követte. Nem véletlenül vagyunk büszkék a 2010-ben átadott Séd völgyében található sétaútvonalra, amely mára a veszprémiek egyik kedvelt pihenési, kikapcsolódási helyszínévé vált. A változatos fejlesztés komplex módon figyelt oda a természet, az épített környezet és a műemlékek felújításának egységére, beépítve mindezt a város szövetébe. A résztvevők az előadás után egy vezetett séta keretében közvetlenük megtapasztalhatták a fejlesztés folyamatosan bővülő eredményeit.
A VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. főmérnöke, vezérigazgató-helyettese, Szedlák Tibor a városi erdőkről, azok kihívásairól és kiemelten a Gulyadomb Parkerdő fejlesztésről tájékoztatta a megjelenteket. A vállalkozószelleműek az előadás után elkísérhették a főmérnök urat, hogy a Rovaniemi lépcsőn keresztül feljutva a teljes valósásában élvezhessék a Veszprém lakosainak oly sok sportolási és rekreációs lehetőséget adó gulyadombi zöldterületet.
A külföldi vendégek visszajelzése mindkét meglátogatott terület kapcsán nagyon pozitív volt és a szervezők bíznak abban, hogy jó élményekkel, otthon is megvalósítható ötletekkel távoztak. A rendezvény április 18-án folytatódott, a második napon a klímaadaptív gyepek és kapcsolódó programok, valamint az úttörő jelentőségű mélymulcsos közösségi kertművelés volt a téma.