A Pannon Egyetem fenntarthatósági tevékenységeiről és a hétvégi programról sajtóesemény keretében számoltak be kedd délelőtt a Pannon Köztérben. Az eseményt dr. Gelencsér András, az egyetem rektorának szavai nyitották meg, aki úgy véli, a Pannon Egyetem – eltérően sok más felsőfokú intézménytől – nemcsak definiálta magát a fenntarthatósági célok mentén, hanem cselekedtek is.
,,A fenntarthatóságról szerintem ma már nem lehet eleget beszélni. Éppen ezért szeretnénk támogatni azt a tevékenységet, amit a VKSZ Zrt. már korábban elkezdett, akkor még nélkülünk. Nyilvánvaló, hogy végül összenő, ami összetartozik, tehát nekünk innentől kezdve közös feladataink vannak, és ezt a legnagyobb együttműködésben és a legjobb szándékkal fogjuk együttesen megvalósítani”- mondta el a rektor.
A VKSZ Zrt. képviseletében dr. Temesvári Balázs vezérigazgató vette át a szót a rektortól, aki szintén az együttműködés fontosságát emelte ki. Az igazgató elmondta: mind a város vezetése, a VKSZ Zrt. és az egyetem is mindig nyitott a közös munkára, és mindannyian elkötelezettek a fenntarthatósági célok irányába. A vezérigazgató fontosnak tartja, hogy ne csak házon belül tegyenek a környezettudatosságért, de a lakossággal is szeretnék jobban megismertetni a fenntarthatóságot, és ehhez szükséges az egyetem segítsége, tudása és tapasztalataik átadása is.
,,A Fenntarthatóság MindenKOR a lakosság és a közösség számára szól, egészen a kisiskolásoktól a szenior korosztályig bezárólag meg tudjuk mutatni, hogy miért vagyunk, mit csinálunk, és mi az a küldetés, amivel mi nap mint nap dolgozunk azért, hogy ez a város, ez a térség, vagy akár az ország és Európa is jobbá váljon és élhetőbb legyen” – emelte ki a vezérigazgató.
Takácsné Ferenczi Brigitta, a Fenntarthatósági Kompetencia Központ igazgatója a VKSZ Zrt.-vel közös feladatokról beszélt. Több pályázati projektben is együttműködnek a céggel, mert úgy gondolják, hogy a hulladékkezelés, a hulladékgazdálkodás nagyon kritikus pontja a fenntarthatóságnak, így nagyon fontos, hogy a lakosságot is bevonják ezekbe az innovatív ötletekbe, és technológiák megvalósításába. A komposztálás egy új kiemelt téma, melynek mentén szeretnének több érzékenyítő programot is közösen szervezni majd a VKSZ Zrt.-vel.
Dr. Domokos Endre egyetemi docens a hétvégi programot részletezte. Az első, pénteki nap kifejezetten a diákok számára szól, melyen általános iskolásokat fogadnak majd. Összesen 500 diákot, akik 14 helyszínen 14 feladatot tudnak majd megoldani. A diákok egy pecsételős füzetet fognak kapni, amelyen majd ahogy körbejárnak, össze tudják gyűjteni azokat a kis pecséteket, amelyekkel bizonyítani tudják azt, hogy az összes feladatot megoldották. Mialatt a 14 feladaton végigmennek, megismerik majd a várost, illetve az egyetemnek a fenntartósággal kapcsolatos törekvéseit, illetve olyan ismeretekre tesznek szert, amelynek segítségével jobban tudnak majd otthonukban, lakókörnyezetükben a fenntarthatóság ügyében tenni. Például, hogy a WHO hogyan gondozza a parkokat, hogyan tesz azért, hogy lehetőleg minél nagyobb mennyiségben komposztált anyag jusson vissza a parkok tápanyagellátásához. Megismerik, hogyan lehet majd hulladékmentesen élni, hogyan lehet minél jobban úgy kialakítani az értékrendünket, hogy kevés hulladékot termeljünk, illetve hogyan védhetjük meg azokat a hasznos rovarokat, azokat a hasznos élőlényeket, melyek körülvesznek minket.
Erre lehetőség lesz szombaton a családoknak is, ekkor családi napot tartanak, nyolc órai kezdettel egészen 14 óráig várnak mindenkit. Regisztráció nélkül lehet érkezni szombaton a völgybe, és ott bármelyik pontot meglátogatva, gyakorlatilag időkorlát nélkül elbeszélgethetnek az ott lévő kollégákkal, és megismerhetik részletesen azt, hogy ezeket a pontokat hogyan tudják megvalósítani otthon.
Amennyiben az időjárás nem kedvez a programoknak, az egyetem aulájában tartják meg az iskolások számára a vetélkedőt, eső esetén a szombati családi napot azonban elhalasztják.