Ha eddig azt hitted, hogy bármennyit, akkor van egy rossz hírünk. A pénzintézetek teljesen érthető oknál fogva, szeretnek úgy hitelt/kölcsönt adni, hogy azt biztosan vissza is szeretnék kapni (mondjuk valamennyi haszonnal). Ez azért valahol nem meglepő.
A Bankmonitor oldalán bővebben olvashatsz személyi kölcsön témában, illetve innovatív kalkulátoruk is van hozzá, amivel pillanatok alatt kiderítheted, hogy melyik most a legjobb személyi kölcsön.
Te sem adnál valakinek pénzt, ha megvan rá az esély, hogy nem kapod vissza, ugye? Nos, a bankok is így vannak ezzel. Biztosra akarnak menni, hogyha kölcsönöztek neked pénzt, akkor azt az adott időre vissza is adod a kamatokkal együtt (ez általában magába foglalja a pénz romlásának kiegyensúlyozását, a kezelési és egyéb költségeket, illetve a nyereséget).
A kulcs a JTM
A JTM, a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (adósságfék szabály). Elég beszédes a neve. Azt mutatja meg, hogy a jövedelmed mekkora része mehet törlesztésre:
- 600.000 Ft alatt: a jövedelmed 50%-a.
- 600.000 Ft vagy afelett: a jövedelmed 60%-a.
Illetve nem szerepelhetsz a KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer), korábban BAR negatív listáján. Ha ezen a listán vagy, az azt jelenti, hogy van tartozásod (90 napot meghaladó). Viszont, amennyiben ezt rendezed, akkor rá egy évre már vehetsz fel hitelt.
A hitel felvételének egyik kitétele még, hogy 3-6 hónapja (bankfüggő) kell dolgozz egy adott munkahelyen, és nem állhatsz próba- vagy felmondási idő alatt. Ha vállalkozó vagy, akkor minimum 1 teljes lezárt üzleti évvel és 1 éves vállalkozói viszonnyal kell rendelkezned.
Legalább 18 évesnek kell lenned (ez bankonként változhat, valahol 21, vagy 23 év a korhatár). Legyen állandó, bejelentett magyarországi lakcímed, otthoni vezetékes telefonod vagy mobiltelefonod, amin elérhető vagy. Illetve három hónapos bankszámla múlt is szükséges, a kivonaton beazonosíthatónak kell lennie a beérkező munkabér vagy nyugdíj összegének.
Akkor nézzük meg, mi, mennyi!
Kölcsön, fizetés alapján, 7 éves futamidőre:
- 300.000 Ft-os jövedelemmel: 8.000.000 Ft
- 500.000 Ft-os jövedelemmel: 14.000.000 Ft
- 700.000 Ft-os jövedelemmel: 15.000.000 Ft
Ahogy haladunk a listában, és egyre nagyobb a hitelösszeg, annál kevesebb bank ajánlata közül választhatunk (nő ugye a kockázat).
Van még itt valami…
Ez így szép is lenne, de a pénzintézetek első körben valamekkora megélhetési költséggel csökkentik a nettó jövedelmet, és csak utána számolják a JTM-et. Gyakran az aktuális minimálbért veszik megélhetési költségnek, ez 2024-ben 177 400 ft, ekkor egy 500.000 ft-os jövedelem máris csak 322.600 forint lesz. Szóval ezzel is számolni kell.
Szóval megmutattuk neked, mik a legfontosabb dolgok, amikre oda kell figyelned, hogyha személyi kölcsönt szeretnél felvenni, illetve, hogy fizetésed alapján mennyi kölcsönt tudsz igényelni. Így már nem teljesen felkészületlenül mész a bankba. Viszont mindenképpen alaposan járd körül a témát, mert bankonként mások a konstrukciók, és ne ugorj bele az első ajánlatba!