Tavaly év végén Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz tisztújító ülésén úgy fogalmazott, hogy 2024 a zöld fordulat éve lesz, a következő 15-20 évben pedig az a cél, hogy Magyarországot ez a zöldstratégia emelje még magasabb gazdasági szintre, ahol a legmodernebb keleti és nyugati technológiák találkoznak egymással.
Nem is kellett sokat várni az első látható eredményekre, 2024 júniusában elkészült Öskü mellett egy olyan hibrid napenergia-erőmű és tárolóberendezés, ami az egész közép-európai régióban újdonságnak számít, elsősorban abban, hogy a lítiumos tárolókkal ellentétben ez a vanádium alapú akkumulátor jóval hosszabb ideig képes eltárolni a megtermelt napenergiát. Ezzel az adottságával pedig éppen azt a problémát küszöböli ki, ami az Achilles-ínja volt a korábbi tárolóberendezéseknek.
A beruházást az Ideona Zrt. vitte véghez, amely cég részéről az igazgatóság elnöke, dr. Mihalovics Péter a bemutató sajtótájékoztatón elmondta, hogy valójában már hat éve jelen vannak az energiaszektorban, eddig azonban főleg tanácsadói szolgáltatásokat végeztek, ez idő alatt pedig kikristályosodott előttük, hogy az elérhető technológiák közül a lítiummal és nátrium-szulfáttal működő energiatároló rendszerek helyett érdemesebb a vanádium alapú megoldások felé nyitni. A cég 2020 óta az áramlásos technológián alapuló Vanadium Redox Flow Battery System (VRFB) kizárólagos szakmai képviselője is lett a közép-európai régióban.
Az Ideona két évvel ezelőtt kezdett el építeni Öskü mellett egy ilyen hibrid létesítményt. A fejlesztés abban is egyedülálló, hogy élettartama a korábbi 5-6 éves intervallumnál jóval hosszabb, akár 25 évig is működhet, miközben összesen 250 kilowatt névleges teljesítményt produkál, hatórás tárolási idővel rendelkezik és 1500 kilowatt órás kapacitással bír.
Mihalovics Péter elmondta, hogy az erőmű képes a napközbeni többlet energiát a reggeli és esti órákra raktározni és leadni, amikor sokkal nagyobb a lakosság energiafogyasztási igénye.
A rendszer további előnye, hogy újrahasznosítható alapanyagokból készült, továbbá nem tűz- és robbanásveszélyes, mivel körülbelül 30 fokos üzemhőmérséklettel működik. Ami pedig a megtérülését illeti, a teljes életciklusra vetített beruházási költsége alacsony, nagyságrendileg fele a lítiumos akkumulátoroknak.
„A projekt célja, hogy demonstráljuk a vanadium alapú akkumulátur előnyeit a konkurens technológiákkal szemben, naperőműhöz integrált modellben, valamint gyakorlatban vizsgáljuk a rendszer stabilizációs képességét. Az Ideona Zrt. rövid távú üzleti stratégiája, hogy az elmúlt időszak napközbeni termelési csúcsoknak köszönhetően bezuhant energiaárakkal a szabadpiacra termelő napelem erőművek üzleti modelljeinek tárolóval kombinált, hibrid erőműként történő újradefiniálását támogassa.”
Mihalovics Péter ezen kívül megjegyezte, hogy az Ideona a jövőben 40 milliárd forint értékben fejleszt további napelemparkokat 2026 végéig.
Az eseményen jelen volt Steiner Attila, energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár is, ő beszédében kihangsúlyozta, hogy az Ideona Zrt. fejlesztése kiválóan illeszkedik a magyar kormány zöldstratégiájába, amelyben kiemelt szerepet kapnak az olyan innovatív üzleti modellek, amik egyszerre fordítanak figyelmet a környezettudatos energiatermelésre, valamint a megtermelt villamosenergia még hatékonyabb eltárolására.
Felidézte, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium évekkel ezelőtt a napelemes energiatermelésre 6 ezer megawattos célt tűzött ki 2030-ra, ám ezt már az idén elérték, így a célt 12 ezer megawattra emelték.
Steiner Attila kitért arra is, hogy az ország 20-30 megawattnyi tárolókapacitással rendelkezik, ezt szeretnék megnövelni 62 milliárd forintos támogatási programból 460 megawattnyi kapacitással, ami nagyjából a paksi atomerőmű egy blokkjának termelési kapacitása.
"Az a cél, hogy a magyar fogyasztók minél versenyképesebb áron jussanak energiához, illetve fontos, hogy ne csak felhasználói, hanem gyártói is legyünk az új technológiáknak" – mondta Steiner Attila.
Az ösküi beruházás egyébként a minisztérium egy korábbi pályázati konstrukciójának - “Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív elektrokémiai tárolását elősegítő
fejlesztések megvalósítása című kiírás - támogatásával valósulhatott meg, a Pannon Egyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem részvételével és az Ideona Zrt. konzorciumi vezetősége mellett 1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás segítségével. A teljes beruházás összege pedig másfél milliárd forint volt, amiből hét darab energiatároló konténeregységet telepítettek a napelemfarm mellé.
Ovádi Péter, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz-KDNP) azt emelte ki, hogy a térség fejlesztése növeli az adóbevételeket, amely további beruházások megvalósulásához járul hozzá. „Öskü jól döntött, amikor a település határában egy ipari parkot hozott létre, hiszen az ilyen fejlesztések segítenek önfenntartóvá tenni a telelpülést.”
A képviselő megemlítette, hogy a Kormány többek közt a Magyar Falu Programon keresztül 100%-os intenzitású pályázatokkal is támogatja a falvakat, de az a cél, hogy minden település el tudjon indulni olyan pályázati kiírásokban is, ahol már önrészre is szükség lesz, ehhez pedig stabil és erős gazdaságra van szükség helyi szinten.
A sajtótájékoztatónak helyt adó Pannon Egyetem részéről Csillag Zsolt, kancellár felidézte, hogy az egyetem már évtizedek óta a zöldenergiával és a természetvédelemmel foglalkozó szakokat hirdet, gyakorlatilag elsőként az országban. Az új beruházással megvalósuló hatékony energiatárolás, kereskedelmi és ellátásbiztonsági szempontból is fontos - tette hozzá.
Kiemelte, hogy az országban a Pannon Egyetem az első, amelynek az egyik kampuszánál sikerült elérni, hogy teljes mértékben leváljanak a földgázról és kizárólag – részben saját maguk által napenergiával megtermelt – elektromos árammal oldják meg a fűtést.
Kaderják Péter, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem képviseletében arról beszélt, hogy az egyetem dolgozói elemzik a berendezés működését, a következő öt évben kifejezetten az energiatárolás megvalósításával kapcsolatos fejlesztésre koncentrálnak.
Ahogy fogalmazott, az elmúlt öt év a napelemek fejlesztéséről szólt, a következő az energiatároló rendszerekről fog, aminek úttörője lett az Ideona Zrt.