A Véradók Világnapját 2024. június 14-én ünnepeljük, a WHO "20 éve ünnepeljük az adományozást: köszönjük véradók!" szlogennel népszerűsíti a jeles napot. Az évforduló és a kampány célja, hogy megköszönje és elismerje az önkéntes véradókat, bemutassa a nemzeti vérprogramok eredményeit és kihívásait, valamint hangsúlyozza a rendszeres, ingyenes véradás szükségességét. A cél, hogy előre mozdítsák a véradás kultúráját a fiatalok és a nagyközönség körében, növelve a véradói bázis sokszínűségét és fenntarthatóságát.
Vörösmarty Éva, a vármegyei önkormányzati hivatal alelnöke köszöntötte elsőként a sajtó képviselőit és a Vöröskereszt munkatársait, aki maga is hosszú ideje véradó.
,, Felemelő érzés volt tudni, hogy akár egy ismeretlen ember életét is megmenthetem a véremmel, legyen az egy életmentő műtét vagy súlyos orvosi beavatkozás. Ma már a véradás sokkal könnyebben elérhető. Nem kell feltétlenül nagyvárosba utazni, hiszen a szervezők kisebb településeken is lehetőséget biztosítanak, például kultúrházakban vagy rendezvényeken. Sőt, turisták számára is elérhetővé teszik, például strandokon vagy egészségszűrő buszokban. Ezért úgy gondolom, mindenkinek adott a lehetőség, hogy vért adjon” – fogalmazott az alelnökasszony.
Brányi Mária alpolgármester beszédében kiemelte a véradás életmentő szerepét, melyet a városukban mostantól a vérszilvafa is szimbolizál. Az alpolgármester asszony köszönetet mondott a szervezőknek nemcsak a mai rendezvényért, hanem a jövőbeni fontos munkájukért és professzionizmusukért, amely a Vöröskereszt tevékenységét jellemzi.
Lidics Éva, a Vármegyei Vöröskereszt Szervezet véradó szervező koordinátora köszöntötte a vendégeket és munkatársakat, és hangsúlyozta, hogy a véradás az egészségügyi ellátás egyik legfontosabb alappillére, és köszönetet mondott minden véradónak és vérellátásban dolgozónak önzetlen munkájukért.
Szabó Sipos Barnabás, Jászai Mari-díjas színművész arról beszélt, hogy személyes élményei és művészi pályája is összekapcsolódik a véradás fontosságával. Hangsúlyozta, hogy vérnagykövetként és művészként is az Országos Vérellátó Szolgálat munkáját támogatja, és kiemelte a véradás önkéntességének és közösségformáló erejének jelentőségét. Beszédében párhuzamot vont hobbija, a vitorlázásban tapasztalt kölcsönös segítségnyújtás és a véradás közösségi szelleme között, és rámutatott, hogy a művészet személyes érintettségével hogyan lehet ösztönözni az embereket. A "Csak egy hős" című, Országos Vérellátó Szolgálat hivatalos dala kapcsán hangsúlyozta, hogy az önzetlen segítségnyújtás és összefogás érzése hogyan válthatja fel a félelmet, és hogyan erősítheti az emberszeretetet.
Oberfrank Pál, Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész is megosztotta a gondolatait az eseményen, arról, hogy milyen fontos megállni és elgondolkodni az élet alapvető elemein, mint a föld, levegő, tűz, víz, és vér, amelyek mindennapi létünket biztosítják. Hangsúlyozta, hogy a véradás életeket ment, és felelősségünk, hogy részt vegyünk benne. Végül, Aranyosi Ervin véradásról szóló himnuszával zárta gondolatait.
A mai napon elültetett vérszilva a szilvának egy nemesített változata, melynek sötétbordó, néha feketés levelei kihajtástól egészen a lombhullásig megőrzik színüket, ezzel is indokolva a nevét. Áprilisi virágzása során rózsaszín vagy halvány rózsaszín virágai hatalmas tömegben nyílnak, lenyűgöző látványt nyújtva. A fa kifejlett állapotában 4-10 méter magasra nő, napos helyeket kedvel, és élettartama átlagosan 40-50 év. Feltűnő szépsége és kompakt mérete miatt kiválóan alkalmas utcafronti ültetésre, szimbolizálva egy összetartó, példamutató közösséget.