A Nemzetközi Űrállomás első modulját, az orosz Zaryát 1998-ban lőtték fel Bajkonurból, az űrállomás azóta több közreműködő ország moduljaival bővült, és 2000 óta folyamatosan lakott. A folyamatos karbantartásnak ksözönhetően az űrállomás élettartama messze felülmúlta az előzetes várakozásokat, és immáron 26 éve kering alacsony Föld körüli pályán, nagyjából 400 kilométer magasságban.
Az elmúlt években azonban egyre több problémát, szivárgást észleltek, és nyilvánvalóvá vált, hogy az állomást nem lehet a végtelenségig foltozgatni: hamarosan élettartama végére ér. A projekt, ami a rendszerváltás utáni nagy nemzetközi egymás karjába borulás eredményeként jöhetett létre, egyébként politikai okok miatt sem tartható fenn hosszú távon: az oroszok saját, nemzeti űrállomás építését tervezik, míg az USA és partnerei inkább a Hold körül keringő Átjáró űrállomás (Gateway) kialakítását tervezik – ez reálisan a következő évtized közepére valósulhat meg.
A jelenlegi tervek szerint Oroszország 2028-ban, a többi együttműködő nemzet 2030-ban hagyja el a Nemzetközi Űrállomást, ami ezt követően indul utolsó útjára. Az állomást benavigálják a Föld légkörébe, ahol a hatalmas súrlódás következtében a szerkezet felhevül, és nagyobb része elég. Természetesen a több mint négyszáz tonnás szerkezet nem tud teljes egészében megsemmisülni a légkörben: ami megmarad belőle, az a Csendes-óceán közepén található Némó-pontba zuhan majd: ez az a hely, ami a lehető legtávolabb esik mindenféle lakott szárazföldtől, és a nagy méretű űreszközöket rendszeresen ide irányítják. Itt nyugszik a hullámsírban az orosz MIR űrállomás is, legalábbis ami megmaradt belőle.
A csütörtökön bejelentett szerződés értelmében a Nemzetközi Űrállomást a SpaceX külön erre a célra kifejlesztett űreszköze téríti majd le a pályájáról – ehhez brutális tolóerő kifejtésére lesz szükségük.