„Nagy válságok idején mindig felmerül az a közgazdaságtudományi kérdés, hogy mit nevezünk értéknek és ki állítja elő azokat. A neoklasszikus megközelítés szerint mindennek annyi az értéke, amit a piacon adnak érte. A diploma egy olyan használati érték, aminek köszönhetően munkájukat kiemelkedő jövedelemmel és elismeréssel díjazzák.” – Így kezdte dr. Abonyi János, a Pannon Egyetem most hivatalba lépett rektora a köszöntőbeszédét, amit hétfőn délelőtt tartott a Gazdaságtudományi Kar diplomaátadó ünnepségén.
Beszélt arról is, hogy olyan közgazdaságtudományra van szükség, ami azokat a tevékenységeket jutalmazza, ahol a társadalom számára hasznos értékeket állítanak elő. De hogyan lehet felismerni az ilyen értékeket? – tette fel a kérdést az új rektor.
Ehhez mindenképpen széleslátásra és kellő nyitottságra van szükség. A szülők támogatása, vagy éppen az oktatók fáradozása, amit egy fiatal egyetemi hallgató nevelésébe, tanításába fektetnek ugyanígy értékként van jelen a világban, még ha nem is számszerűsíthető, fogalmazott Abonyi János az egyetem aulájában, ami színültig megtelt a végzős hallgatókkal és családtagjaikkal, de a közönség soraiban ott voltak városi elöljárók, intézmények és az egyetem vezetői is, köztük a leköszönő rektor, Gelencsér András is.
A hallgatókkal Gyenes Ákos, a RESuWEB társalapítója és ügyvezetője osztotta meg gondolatait, aki maga is a Pannon Egyetemen végzett idegenforgalmi közgazdászként, majd sikeres karriert épített a turizmusban, egészen szállodaigazgatói posztig jutott. A szakmai sikerek ellenére bő tíz éve úgy döntött, hogy mégis elhagyja ezt a pályát és egy újonnan induló szoftverfejlesztő cégnek lett társalapítója, ami az ő vezetésével ma már ugyancsak megkerülhetetlen szereplője lett a szállodaipart kiszolgáló informatikai szolgáltató szektornak.
Gyenes Ákos saját tapasztalatain keresztül három tanácsot fogalmazott meg a végzős hallgatóknak, amiket ő a legfontosabbnak tart az életben.
Az első, hogy legyenek nyitottak a világra, ne féljenek megismerni más kultúrákat és munkamódszereket, így több dimenzióban lesznek képesek szemlélni a dolgokat és jobban átlátják majd a folyamatokat.
A második tanácsa az volt, hogy merjenek kockáztatni és ne csak a pénz legyen az elsődleges motiváló erő, ha munkát keresnek. Keressék azt a munkát, amit örömmel és szenvedéllyel tudnak csinálni.
Végül pedig nyissanak a mesterséges intelligencia felé. Ne féljenek tőle, nem fogja elvenni a jövő nemzedékének a munkáját, inkább tökéletesíti azt.
Az üzletember tanácsai után dr. Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja szólt a megjelentekhez, aki az éppen húsz éve működő kar nevében szintén egy fontos útravalót fogalmazott meg a végzett hallgatóknak. Eszerint ne fussanak el, ne futamodjanak meg a kínálkozó lehetőségek elől, hanem vegyék észre őket, még ha nincs is rájuk írva, hogy egy-egy feladatban mekkora lehetőség rejlik valójában. Ugyanígy ne fussanak el a problémák elől se, hiszen egy probléma megoldása egyben egy új lehetőség is, hogy fejlődjenek, fogalmazott a dékán.
Az ünnepségen a köszöntőbeszédek után a GTK részéről is elbúcsúztatták a leköszönő rektort, majd a hallgatók átvehették a Pannon Egyetemen megszerzett diplomájukat.