A lelki egyensúly sérülékeny, amit számos tényező befolyásolhat. A leggyakoribb ok pedig a bizonytalanság, ami kihúzza a lábunk alól a talajt. Az ingoványos alap pedig nem teremt lehetőséget arra, hogy kiegyensúlyozott életet élhessünk.
Rengeteget foglalkozunk olyan dolgokkal, amire nincs ráhatásunk. A világjárvány kialakulása, az ország gazdasági helyzete vagy éppen a munkahelyi bizonytalanság egytől egyig irányíthatatlan dolgok.
Ahhoz, hogy visszanyerhessük a kibillent lelki egyensúlyunkat, ezek helyett fókuszáljunk olyan dolgokra, amik az irányításunk alatt vannak vagy oda kerülhetnek. Rengeteg aggodalomtól és szorongástól is meg tudjuk kímélni magunkat, ha a fókuszt áthelyezzük.
Érzelmek irányítása
A Tudatosság Klub szolgáltatásai – a meditációs hangterápia rendszer és a kognitív terápia minikurzus – azért születtek meg, hogy minél több ember életét jobbá tehessék. Nem az anyagi javak az első, amit helyre kell tenni az életünkben, hanem a lelki egészségünk.
Nem hagyhatjuk, hogy a körülményeink irányítsák az érzelmeinket, ehelyett tudatosabban kell élnünk, hogy a körülményeink változhassanak. Az elfojtott vagy letagadott érzelmek ugyanis folyamatosan mérgeznek bennünket.
Akkor tudunk szembenézni a kihívásokkal, ha megengedjük magunknak a bizonytalanság megélését. A félelmeink nem azért vannak, hogy a döntésképtelenség börtönébe zárjanak bennünket, hanem azért, hogy szembenézve velük legyőzhessük őket.
Szükség van a bizonytalanságra?
A bizonytalanság akkor hasznos, ha megfelelően tudjuk kezelni a helyzetet az érzelmeinkkel együtt. Akkor viszont, ha csak a lehetséges forgatókönyvek százait írjuk újra, inkább káros, mint amennyire előnyös.
Nagyon sokszor előfordul, hogy halogatjuk a döntéseinket, mintha ezzel el tudnánk kerülni az események bekövetkezését. Ezzel csak az a baj, hogy egy történés így is bekövetkezik, csak felkészületlenül ér bennünket. Nekünk az a dolgunk, hogy a fókuszunkat áthelyezzük, méghozzá olyan dolgokra és körülményekre, amivel biztonságosabbá tehetjük a mindennapjainkat.
Hogyan lehet kezelni a stresszt?
A stressz-szintet és a szorongásos állapotot számos eszközzel csökkenthetjük. Nem kell hatalmas és bonyolult feladatokkal terhelni magunkat, a legegyszerűbb szokások bevezetésével már rengeteget tehetünk a nyugalmunk érdekében.
A mozgás természetes nyugtatóként hat ránk. A fizikai megterhelés során a negatív gondolatok uralmát egészen más elmeállapot veszi át, ami kiszakít minket a rossz hitrendszerünk világából. Akaratlanul és tudatosan is figyelhetünk sport közben a gondolataink helyett inkább a fizikai testünkre.
A munka és a sport megköveteli azt is, hogy elegendő időt szánjunk a pihenésre. A fáradt lélek, és a kifulladt test rossz párosítás, ha nem tudunk pihenni eleget. A relaxáció és a meditáció pedig csak az egyik része a képletnek. A napi 6-8 óra alvás szintén szükséges.
Minden igyekezetünk, amit a lelki egyensúlyunk megóvása érdekében elkövetünk, megalapozza a későbbi harmonikus életünket.