A rendezvényre elsősorban környezetvédelemmel és fenntarthatósággal foglalkozó európai uniós szakdiplomatákat vártak a magyar uniós elnökség keretében, akik egy interaktív, élménygazdag programon keresztül ismerkedhettek meg a Pannon Egyetem tevékenységével ezen a területen.
A megjelenteket dr. Abonyi János rektor köszöntötte, hangsúlyozva: a Pannon egy közepes méretű egyetem, ami mégis szignifikáns szerepet játszhat a fenntarthatóság előremozdításában. Az intézményvezető kifejezte reményét, hogy a nap tapasztalatai hozzájárulhatnak a résztvevők munkájához is. Ezt kívánta az egybegyűlteknek dr. Farkas Helga környezetvédelmi szakdiplomata is, aki szerint a konferencia egyik fő haszna a kapcsolatépítés lehetősége a vendéglátó intézmény és a résztvevők számára is.
A nyitóelőadást dr. Gelencsér András, az Éghajlatváltozás Nemzeti Laboratórium vezető kutatója prezentálta. A kutató szerint a valóság éles ellentétben áll azzal a tömeges illúzióval, amit a nagyvállalati és politikai kommunikáció teremt. Egyszerű, könnyen fogyasztható üzenet a klímaváltozást a szén-dioxid-kibocsátásra redukálni, és azt állítani, hogy a kibocsátás beszüntetésével minden problémánk elillanna, boldogan élnénk, míg meg nem halnánk. Ez a tündérmesék világa – jegyezte meg Gelencsér. Mint mondta, az ITCC jelentése szerint egyáltalán nem csökkent a CO2-kibocsátás a párizsi egyezmény elfogadása óta, egyáltalán nem a dekarbonizáció útján járunk. Nem is tehetnénk: a megújuló energiaforrások kiaknázásához szükséges eszközöket a jelenleg rendelkezésre álló, fosszilis energiaforrásokkal működtetett infrastruktúrával kellene legyártanunk, és még ha ezt meg is tennénk, a legszennyezőbb iparágakban: a repülésben, a tengeri szállítmányozásban vagy a hadiiparban – még csak távlati kilátásban sincs kibocsátásmentes alternatíva. Számottevő nagyságrendben soha nem leszünk képesek elektromos meghajtású repülőgépekkel közlekedni, vagy a hadsereget ilyen alapon működő eszközökre átültetni.
A kutató szerint a Föld nyersanyagforrásainak kimerülésére nem jelent megoldást az űrbányászat, hiszen jelen pillanatban az is komoly nehézséget okoz, hogy eszközökkel leszálljunk a Holdon – és ez még csak a leszállás; az, hogy kialakítsunk állandó kitermelést és azt megbízhatóan vissza is tudjuk szállítani a Földre skálázható mértékben, attól borzasztó távol állunk.
A rendezvény résztvevői a nap további részében bejárhatták és megismerhették a Pannon Egyetem fenntarthatósággal, körforgásos gazdálkodással, környezetvédelemmel foglalkozó egységeit, illetve szekcióüléseken vehettek részt olyan témákban, mint a zöldtechnológiák, a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárásra való felkészülés, a hulladékkezelés problémái, a vízzel kapcsolatos kérdések vagy a fenntarthatósággal kapcsolatos kommunikáció és oktatás.