Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre
2024. november 21. Olivér
Veszprém
5°C
2024. november 21. Olivér
Veszprém
5°C

Toldi is megküzdött vele, aztán kipusztították, most viszont ismét benépesítette a magyar erdőket

2024. augusztus 3. 11:39
1942-ben kilőtték az utolsó egyedet is, viszont a délszláv háború miatt ismét megjelent Magyarországon az aranysakál, vagy más nevén a nádi farkas. Ma körülbelül hatvanezer példány élhet a magyar erdőkben, többek közt a Bakonyban is.

Évtizedekig azt gondolták a tudósok, hogy az aranysakál kihalt Magyarországról és sokáig valóban így lehetett, viszont a délszláv háború rávilágított, hogy nem csak az emberek menekülnek el a borzalmak elől egy területről, hanem a vadvilág is.

Először az ország délnyugati területéről, a Dráva környékéről jelentették, hogy látták a rókához hasonló állatot, majd innen gyakorlatilag Magyarország összes erdőjébe eljutottak a Mátra és a Bükk hegyvidékes részeit leszámítva.

Az aranysakál hivatalosan a kutyafélék családjába tartozik és sokan összetévesztik a rókával fejformája miatt, holott a sakálnak hosszabbak a lábai és bundája is inkább barnás ellentétben a róka vöröses színével, arról nem is beszélve, hogy kétszer akkorára is meg tud nőni, mint vöröses társa. A köznyelvben nádi és réti farkasként, toportyánként és csikaszként is szokták emlegetni.

fotó: Völgyi Sándorfotó: Völgyi Sándor

Az emberre nem jelent komolyabb fenyegetést, habár Arany János a Toldiban hosszan ír arról, ahogy a főhős megküzd egy ilyen állattal. A háziállatokra viszont veszélyes és főleg a Somogyban komoly károkat is okoztak már. A védekezést tovább nehezíti, hogy a toportyánok gyakran párban, vagy kisebb csoportban járnak vadászni, ha pedig egyikük csapdába kerül, azt a többiek megjegyzik és elkerülik azt a helyet, valamint megjegyzik a csapdákat is. Ugyanez igaz a vadászatára is, ha kilőnek egy aranysakált, de társa megmenekül, akkor a többi állat között „híre megy” hogy kerüljék el azt a területet.

Az aranysakálok jól érzik magukat Magyarországon. Az Agrártudományi Egyetem szakemberei ma 40-50 ezer közé teszik a számukat a hazai erdőkben, növekedési ütemük pedig negyven százalékos évente, a vadászati társaságok ezért elkezdték szabályozni az állományt, főleg mert természetes ellensége sincs a vadonban.

vehir.hu
további cikkek
A Magyar Közút felkészült az első hóra, és arra kérik az autósokat, ők is készüljenek közélet A Magyar Közút felkészült az első hóra, és arra kérik az autósokat, ők is készüljenek Az előrejelzések alapján november 22-én, pénteken érkezik a 2024-2025-ös téli szezon első havazása. ma 11:39 Tuzson Bence: gazdaságpolitikai célok és a baloldali identitásválság kérdései közélet Tuzson Bence: gazdaságpolitikai célok és a baloldali identitásválság kérdései Veszprém kiemelt helyszínként adott otthont annak az országjáró programnak, amelynek célja Magyarország új gazdaságpolitikájának megismertetése és a lakossági vélemények összegyűjtése. Az esemény keretében Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Ovádi Péter országgyűlési képviselő közösen tartottak sajtótájékoztatót, majd fórumon vitatták meg a témát. tegnap 19:08 Horváthné Kecskés Diána és dr. Payrich Mária vehették át a Hornig-díjat közélet Horváthné Kecskés Diána és dr. Payrich Mária vehették át a Hornig-díjat Szerda délután adták át a Hornig-díjat a Városházán, amellyel az önkormányzat a szociális területen dolgozók munkásságát ismeri el. tegnap 19:52 Visszanyerve eredeti funkcióját, ismét szakrális helyként lesz látogatható Veszprémben a megújuló Szent Imre-templom Veszprémi Érsekség Visszanyerve eredeti funkcióját, ismét szakrális helyként lesz látogatható Veszprémben a megújuló Szent Imre-templom A közel 200 éves, a veszprémi várnegyed megújításának részeként helyreállított épületet 2025 nyarán nyitja meg az érsekség a hívek és az érdeklődők előtt – a korábban kiállítótérként funkcionáló épület ismét szakrális hellyé válik majd. tegnap 11:18

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.