Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

A HPV vírus kockázatai és a megelőzés lehetséges módjai

2024. augusztus 12. 11:30

A humán papillomavírus (HPV) világszerte rendkívül elterjedt, több mint 200 különböző típusával a Föld számos országában jelent komoly egészségügyi problémát. Sokszor teljesen tünetmentesen jelentkezik ez a betegség, míg más esetekben igen súlyos betegségek kialakulását okozza.

Hogyan terjed a vírus, és milyen kockázatot jelent?

Leggyakrabban szexuális úton terjed, de bőr és bőr közötti érintkezéssel is átadható, ami azt jelenti, hogy nem szükséges behatolás ahhoz, hogy átadják a vírust, ehhez elegendő lehet az intim területek érintése is. Mindezek alapján látható tehát, hogy azok is ki vannak téve a vírusfertőzés veszélyének, akik hagyományos úton nem létesítenek szexuális kapcsolatot. 

A betegség diagnosztizálása és kezelése minden esetben nőgyógyász vagy urológus szakorvos feladata. A Halom Medical Egészségközpont szakrendelésein magasan képzett orvosok látják el ezt a feladatot is. 

A HPV vírus típusait két csoportra oszthatjuk: alacsony kockázatú és magas kockázatú csoportra. Az alacsony kockázatúak közé tartoznak azok a típusok, amelyek például a genitális szemölcsökért felelősek. Ezek nem jelentenek kiemelt egészségügyi kockázatot, azonban jelenlétük nem kívánatos, a páciens számára kellemetlenséget jelent, ezért mindenképpen javasolt a kezelésük.

A magas kockázatú típusok közé sorolhatók azok, amelyek többnyire rák kialakulásához vezetnek. Így a méhnyakrák okozója legtöbb esetben HPV vírus, valamint szinte minden esetben, amikor méhnyakrákot diagnosztizálnak, kimutatható a HPV vírus jelenléte. 

A diagnózis felállítása és megelőzés

Ahogyan azt már említettük, a diagnózis felállítása minden esetben szakorvosi feladat. Általában a nőgyógyászati szűrővizsgálatok során derül fény a vírus jelenlétére. A HPV-teszt mellett a Pap-teszt segítségével van lehetőség a méhnyakrák korai diagnosztizálására. A két teszt együttes használatakor a HPV-teszttel tudják kimutatni a vírus jelenlétét, míg a Pap-teszttel a méhnyak sejtjeinek vizsgálatával mutatják ki az esetleges rendellenéssegeket. 

Jelenleg a megelőzés legmegbízhatóbb módja a védőoltás alkalmazása, amelyre háromféle védőoltás áll rendelkezésre. Ezek védelmet jelentenek a HPV vírus legveszélyesebb típusai ellen. A védőoltások beadására a szexuális aktivitás megkezdése előtti időszakot, tehát a fiatal serdülőkort ajánlják, de felnőttek számára is elérhető az oltás. 

Kezelés

A vírus jelenléte elleni speciális kezelés nincs, azonban az általa kialakult betegségek többsége jól kezelhető. Így a genitális szemölcsök eltávolítására többféle lehetőség áll rendelkezésre – helyi kezelés, krioterápia, sebészeti eltávolítás –, akárcsak a méhnyakrák és az egyéb, HPV által kialakult rák esetén. Ez utóbbit sugárterápiával, kemoterápiával vagy sebészeti beavatkozással lehet orvosolni a betegség stádiumától függően. 

A HPV megelőzésében és korai felismerésében kiemelten fontosak a rendszeres szűrővizsgálatok és az oltás. Tegyünk egészségünk megőrzése érdekében!
 

vehir.hu

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.