Az 1950-es évektől a mai tehetségekig a magyar labdarúgók nagy nyomot hagytak a mai sportéletben, ezért a sportivo.hu oldalhoz hasonló híroldalak is rengeteg cikket osztanak meg róluk, és arról, hogy hogyan váltak ők ekkora sport legendává. Cikkünkben bemutatjuk a magyar labdarúgás legjobbjait és a történelem során elért eredményeiket is megismerheted.
- Puskás Ferenc
- Kocsis Sándor
- Kubala László
- Flórián Albert
Puskás Ferenc
Ha a magyar futball legendákról beszélünk, akkor mindenképpen Puskás Ferenccel érdemes kezdeni a listát. Puskás, akit gyakran a történelem egyik legnagyszerűbb labdarúgójaként tartanak számon, elsősorban támadó volt, aki hihetetlen góllövő képességéről és technikai tudásáról volt ismert. Puskás 1927-ben született, és pályafutását a Honvédnél kezdte, ahol hamar egy igazi gólgépként tűnt fel.
Puskás Ferenc az 1950-es évek magyar válogatottjának a kulcsfigurája volt, ezt a csapatot akkoriban Mighty Magyars néven emlegették. A csapatot Puskás újította meg az akkoriban modernnek számító taktikájával és gördülékenyebb játékstílusával. A legenda 1952-ben olimpiai aranyérmet szerzett Magyarországgal, és második lett az 1954-es világbajnokságon, ahol a döntőben csak egy hajszál választotta el a csapatot a nyeréstől, azonban végül kikaptak Nyugat-Németországtól.
1958-ban Puskás a Real Madridhoz szerződött, ahol továbbra is kiemelkedően játszott. A spanyol óriásokkal rengeteg hazai és nemzetközi címet nyertek, köztük 3 európai kupát. Puskás örökségét a FIFA Puskás-díja képviseli, amelyet minden évben az év legszebb gólját szerző játékosnak ítélnek oda.
Kocsis Sándor
Kocsis Sándor a ‘Mighty Magyars’ másik kulcsembere volt, akit a fejeléseiről és lenyűgöző befejezéseiről ismerhetünk elsősorban. Az 1929-ben született Kocsis Puskás mellett játszott a Budapest Honvédban csatárként, és a válogatottban is halálos párosként emlegették őket. Az 1954-es világbajnokságon Kocsis volt a góllövő lista élén, mindössze öt mérkőzésen 11 gólt szerzett, és gólrekordjai miatt az “Aranyfejű” becenevet kapta. Az 1956-os magyar forradalom után Kocsis sok honfitársához hasonlóan külföldre menekült, ezért az FC Barcelonához csatlakozott. Spanyolországban továbbra is kiválóan teljesített, több hazai bajnoki címet is nyert, és tovább erősítette hírnevét Magyarország egyik legnagyobb labdarúgójaként.
Kubala László
Kubala László pályafutása egyedülálló abból a szempontból, hogy három különböző válogatottat is képviselt Csehszlovákiában, Magyarországon és Spanyolországban. Az 1927-ben született Kubala László Magyarországon kezdte a sportpályafutását, majd Csehszlovákiába költözött, de végül Spanyolországban telepedett le, ahol az FC Barcelonában vált legendává.
Kubala sokoldalú csatárként játszott, és híres volt arról, hogy átlátja a pályát és kitűnő góllövő képességgel rendelkezik. A Barcelona sikereiben is kulcsfontosságú szerepe volt az 1950-es években, ugyanis a klubnak több La Liga címet és hazai kupát is sikerült szereznie. Kubala hatása a spanyol labdarúgásra olyan nagy volt, később szoborral is tisztelegtek előtte a Camp Nou (a Barcelona stadionja) előtt.
Flórián Albert
Flórián Albert 1941-ben született, aki csatárként szintén nagy nyomot hagyott a sportágban. A labdarúgó technikás focit játszott, és egész klub karrierjét a Ferencvárosi TC-nél töltötte, hazánk egyik leghíresebb klubjánál. Flórián tehetségét nemzetközileg is elismerték, ugyanis 1967-ben elnyerte a Ballon d’Or-t, és ezzel ő lett az egyetlen magyar játékos, aki megkapta ezt a rangos díjat. Három világbajnokságon képviselte a magyarokat, és a pályán kreatívan és elegánsan játszott. Flórián Albert hozzájárulását a magyar labdarúgáshoz még jóval a visszavonulása után is ünnepelték.
Következtetés
Puskás Ferenc, Kocsis Sándor, Kubala László és Flórián Albert jól mutatja, hogy Magyarország tele volt és van legendás játékosokkal, ráadásul ők még csak néhány azon sok magyar labdarúgó közül, akik hatalmas nyomot hagytak maguk után. A klubokhoz és hazánkhoz való hozzájárulásukkal minden idők legnagyobb labdarúgói között foglalnak helyet, és mai napig inspirálják a játékosok következő generációit. A ma feltörekvő fiatal generáción már most látszik, hogy átveszik a legendák tehetségét és helyét, vegyük például Szoboszlai Dominik nevét. Magyarország tehát rengeteg népszerű és tehetséges sportolót kinevelt, a legendás játékosok hatása pedig kétségtelenül megmarad, ez elsősorban annak köszönhető, hogy a sport iránti szeretet óriási hazánkban.