Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Sokkal veszélyesebb az AI, mint Darth Vader

2024. szeptember 1. 19:55
Néhány éve még azon táttotta a száját a világ, hogy a ChatGPT képes értelmesen válaszolni az írásban feltett kérdéseinkre, mára viszont már az AI irányítja a Halálcsillagot is. 

A digitális technológia – különösen a generatív mesterséges intelligencia – robbanásszerű fejlődése mára oda jutott, hogy tulajdonképpen bármelyikünkről készülhet digitális másolat. Talán többen emlékeznek még a néhány évvel ezelőtt nagyot ment https://thispersondoesnotexist.com/ oldalra, amit megnyitva egy portré fotót láthatunk – csakhogy a képet az MI generálja, a rajta látható ember pedig – ahogy a weblap címe is sugallja – soha nem létezett. Ma ugyanez már mozgóképben és hangban is megvalósítható. Ha pedig beleöntjük egy valóban létező személyről készült videókat, fotókat, hangfelvételeket, esetleg az üzenetváltásait vagy a közösségimédia-profilját az algoritmus tananyagába, az AI pikk-pakk képes lesz olyan videókat gyártani, amiken emberünk ugyanúgy néz ki, ugyanúgy mozog, ugyanolyan hangon beszél, és ha kellő mennyiségű adattal dolgozott a rendszer, még a reakcióit, válaszait is képes elég jól szimulálni. 

Az, hogy ez mennyire veszélyes, csak azon múlik, hogyan használjuk. 

Ha mindez az AI által klónozott személy beleegyezésével történik, tulajdonképpen pozitívnak is értékelhetjük. Mondok egy konkrét példát: a kezdetek, vagyis 1977 óta James Earl Jones adja Darth Vader hangját a Star Wars-filmekben. Jones utoljára a 2022-es Obi-Wan című Disney-sorozatban bújt a karakter bőrébe, utána pedig kijelentette, hogy visszavonul – jelenleg 93 éves. Nekünk, magyaroknak ez nem nagy szám, hiszen az évtizedek során számos szinkronszínész szuszogott már a mozivásznon: Kránitz Lajos és Hollósi Frigyes is vitte már ezt a szerepet, legutóbb pedig Horányi Lászlóra osztották. Eredeti nyelven azonban Vader karaktere szinte elképzelhetetlen Jones ikonikus orgánuma nélkül. A Disney tehát tett egy ajánlatot az idős színésznek, aki rá is bólintott: engedélyt adott rá, hogy a filmipari mamutcég mesterséges intelligencia segítségével továbbra is az ő hangján szólaltassa meg a Sith nagyurat. A színész kapott egy kellemes összeget olyan munkáért, amit már nem ő, hanem a digitális klónja fog elvégezni – mindenki boldog

Egy kísérlet erejéig egyébként a magyar Darth Vader fölött is átvette az irányítást a mesterséges intelligencia. 2022-ben, az Obi-Wan sorozat megjelenése után egy ukrajnai technológiai start-up ugyanis leszinkronizált egy jelenetet a sorozatból úgy, mintha a fekete lovag szövegét az akkor már tizenhét éve elhunyt Kránitz Lajos mondta volna fel. Mindehhez a szakemberek több órán át arra kényszerítették az AI-t, hogy szinkronos Dallas-epizódokat nézzen, amelyben Kránitz egy másik legendás gonosztevőt, Jockey Ewingot játszotta. Az eredmény magáért beszél (szó szerint). 

Ezen a ponton azonban már felmerül a kérdés, vajon mit tehetünk, hogy ne lopják el a teljes személyiségünket. És itt személyiség-lopás alatt már nem a tíz évvel ezelőtti értelemben beszélünk, amikor az adatainkkal visszaélve a nevünkben vesznek fel hiteleket a csalók, hanem arról, hogy bármikor készülhet olyan hangfelvétel, olyan videó, amelyen teljesen egyértelműen mi szerepelünk, és olyan dolgokat teszünk, amiket egyébként nem tennénk a valóságban. Vagy, ha a színészeknél maradunk: olyan szerepeket játszunk el akár a halálunk után is, amikre soha nem mondtunk igent. Ahogy például az 1955-ben elhunyt James Deant is fel akarják támasztani egy új mozi kedvéért. 

Persze ilyen helyzetekben a hagyaték kezelője rábólinthat olyan dealre is, amit maga a színész ellenezne – jogilag ez rendben van, noha ha erkölcsileg minden porcikánk tiltakozik ellene. Az már kevésbé, amikor az OpenAI nemes egyszerűséggel lenyúlta Scarlett Johansson hangját – legalábbis a színésznő állítása szerint. A színésznő 2013-ban adta a hangját a Her című filmhez, amiben egy mesterséges intelligenciát játszott. A film története szerint ez az AI annyira emberi és meggyőző volt, hogy a főszereplő bele is szeretett. Állítólag az OpenAI fejeseit annyira elvarázsolta ez a film, hogy szerették volna megszerezni Johanssont, hogy adja ő a ChatGPT hangját, valóra váltva ezzel a mozivásznon látott alaphelyzetet. Csakhogy amikor Johansson nem lelkesedett az ötletért, a cég nemes egyszerűséggel megtanította az algoritmusnak a színésznő hangját, majd épp csak annyit változtatott rajta, hogy jogilag védhető legyen. Legalábbis ezt állítja Scarlet Johansson.  

Ipari környezetben már működik a technológia, és nem nehéz megjósolni, hogy néhány éven belül ez már a mindennapokba is be fog törni. Először valószínűleg úgy, hogy mindenki létrehozhat magának élethű avatárokat, amiket aztán különféle mókás TikTok-videókban használhat. Készíthetünk például magunkról olyan rövidfilmet, amiben az Antarktiszon pingvineket simogatunk. Innentől pedig már csak egy lépés lesz, hogy a hackerek az általunk gondosan felépített avatárokat ellopják, és rossz célokra használják. Arról pedig már tényleg csak egy vészjósló félmondat erejéig ejtsünk szót, hogy mi lesz a gyerekeinkről a közösségi oldalakra feltöltött képekkel, ha az algoritmus már néhány fotóból is képes lesz élethű videókat generálni. A jó isten irgalmazzon nekünk!

Schöngrundtner Tamás
további cikkek
Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Orbán Viktor Orbán Viktor: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába Új realitás jön, új dolgok fognak történni - értékelte a miniszterelnök az amerikai elnökválasztást szombaton Budapesten, nemzetközi sajtótájékoztatón. Orbán Viktor úgy fogalmazott: nagyon nagy változás előtt állunk, át fogunk térni a háborús időkből a béke korszakába. tegnap 12:35 Feltárul a rácsokon túli tabusított világ Life&Style Feltárul a rácsokon túli tabusított világ "Egy társadalmat nem az alapján kell megítélni, hogy hogyan kezeli a kiemelkedő polgárait, hanem az alapján, hogy hogyan bánik a bűnözőivel.” Dosztojevszkij mondata egyszerre alkalmas arra, hogy felkorbácsolja az indulatokat azoknál, akik a büntetés-végrehajtásban a társadalom jogos revansát látják a bűnözőkkel szemben, de ugyanúgy meg tudja világítani az emberarcúságot azokkal szemben, akik jogerős bírósági ítélettel a kezükben kényszerültek a börtönrácsok mögé. Nem véletlen, hogy ezzel az idézettel találkozik először az, aki az egykori veszprémi várbörtönbe belép. A történelmi falak még őrzik a tömlöcbe zárt betyárok utolsó sóhaját az akasztás előtt, ahogy a koncepciós perekben elítélt politikai foglyok imáit is és azt a szűnni nem akaró morajlást, ami a börtönök folyamatos ébrenlétére jellemző, miközben az idő mégis megmerevedik a raboknak, de ugyanúgy az őröknek is. A várbörtönben kialakított „Ember a rács mögött” című kiállítás nem egy középkori panoptikumot ígér. Nem is csupán egy történelmi utazást a sziklafalon kialakított legendás börtönben. Sokkal inkább egy morális tréning az ember lelkének. tegnap 12:27 TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Life&Style TritonLife – ahol a kiválóság nem extra, hanem alapkövetelmény Az állami egészségügynek és a magánegészségügyi szektornak is ugyanaz a célja a nap végén: a betegek érdekeit a legjobban képviselni. Az ehhez vezető út viszont merőben különbözik, és amíg az állami szektorban sokszor csak egy TAJ-szám a páciens, addig a magánorvosi központok pont arra a bizalomra építkeznek, amire a legnagyobb szüksége van annak, aki valamiért orvoshoz fordul. Legalábbis a TritonLife Csoportnál így gondolkodnak, az eddigi eredményeik pedig úgy tűnik, hogy visszaigazolják ezt a stratégiát, ami még így is csak egy szelete annak a folyamatnak, ahogyan Magyarország egyik legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatója építkezik, többek közt a veszprémi központjaiban. tegnap 12:19 Egy 50 éves szaúdi férfi a magdeburgi támadás elkövetője közélet Egy 50 éves szaúdi férfi a magdeburgi támadás elkövetője Egy 50 éves Magdeburgban dolgozó szaúd-arábiai származású, migrációs hátterű férfi követte el a kelet-németországi város karácsonyi vására elleni támadást – jelentette az M1 aktuális csatorna berlini tudósítója a péntek késő esti híradóban. tegnap 9:43

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.