A digitális technológia – különösen a generatív mesterséges intelligencia – robbanásszerű fejlődése mára oda jutott, hogy tulajdonképpen bármelyikünkről készülhet digitális másolat. Talán többen emlékeznek még a néhány évvel ezelőtt nagyot ment https://thispersondoesnotexist.com/ oldalra, amit megnyitva egy portré fotót láthatunk – csakhogy a képet az MI generálja, a rajta látható ember pedig – ahogy a weblap címe is sugallja – soha nem létezett. Ma ugyanez már mozgóképben és hangban is megvalósítható. Ha pedig beleöntjük egy valóban létező személyről készült videókat, fotókat, hangfelvételeket, esetleg az üzenetváltásait vagy a közösségimédia-profilját az algoritmus tananyagába, az AI pikk-pakk képes lesz olyan videókat gyártani, amiken emberünk ugyanúgy néz ki, ugyanúgy mozog, ugyanolyan hangon beszél, és ha kellő mennyiségű adattal dolgozott a rendszer, még a reakcióit, válaszait is képes elég jól szimulálni.
Az, hogy ez mennyire veszélyes, csak azon múlik, hogyan használjuk.
Ha mindez az AI által klónozott személy beleegyezésével történik, tulajdonképpen pozitívnak is értékelhetjük. Mondok egy konkrét példát: a kezdetek, vagyis 1977 óta James Earl Jones adja Darth Vader hangját a Star Wars-filmekben. Jones utoljára a 2022-es Obi-Wan című Disney-sorozatban bújt a karakter bőrébe, utána pedig kijelentette, hogy visszavonul – jelenleg 93 éves. Nekünk, magyaroknak ez nem nagy szám, hiszen az évtizedek során számos szinkronszínész szuszogott már a mozivásznon: Kránitz Lajos és Hollósi Frigyes is vitte már ezt a szerepet, legutóbb pedig Horányi Lászlóra osztották. Eredeti nyelven azonban Vader karaktere szinte elképzelhetetlen Jones ikonikus orgánuma nélkül. A Disney tehát tett egy ajánlatot az idős színésznek, aki rá is bólintott: engedélyt adott rá, hogy a filmipari mamutcég mesterséges intelligencia segítségével továbbra is az ő hangján szólaltassa meg a Sith nagyurat. A színész kapott egy kellemes összeget olyan munkáért, amit már nem ő, hanem a digitális klónja fog elvégezni – mindenki boldog.
Egy kísérlet erejéig egyébként a magyar Darth Vader fölött is átvette az irányítást a mesterséges intelligencia. 2022-ben, az Obi-Wan sorozat megjelenése után egy ukrajnai technológiai start-up ugyanis leszinkronizált egy jelenetet a sorozatból úgy, mintha a fekete lovag szövegét az akkor már tizenhét éve elhunyt Kránitz Lajos mondta volna fel. Mindehhez a szakemberek több órán át arra kényszerítették az AI-t, hogy szinkronos Dallas-epizódokat nézzen, amelyben Kránitz egy másik legendás gonosztevőt, Jockey Ewingot játszotta. Az eredmény magáért beszél (szó szerint).
Ezen a ponton azonban már felmerül a kérdés, vajon mit tehetünk, hogy ne lopják el a teljes személyiségünket. És itt személyiség-lopás alatt már nem a tíz évvel ezelőtti értelemben beszélünk, amikor az adatainkkal visszaélve a nevünkben vesznek fel hiteleket a csalók, hanem arról, hogy bármikor készülhet olyan hangfelvétel, olyan videó, amelyen teljesen egyértelműen mi szerepelünk, és olyan dolgokat teszünk, amiket egyébként nem tennénk a valóságban. Vagy, ha a színészeknél maradunk: olyan szerepeket játszunk el akár a halálunk után is, amikre soha nem mondtunk igent. Ahogy például az 1955-ben elhunyt James Deant is fel akarják támasztani egy új mozi kedvéért.
Persze ilyen helyzetekben a hagyaték kezelője rábólinthat olyan dealre is, amit maga a színész ellenezne – jogilag ez rendben van, noha ha erkölcsileg minden porcikánk tiltakozik ellene. Az már kevésbé, amikor az OpenAI nemes egyszerűséggel lenyúlta Scarlett Johansson hangját – legalábbis a színésznő állítása szerint. A színésznő 2013-ban adta a hangját a Her című filmhez, amiben egy mesterséges intelligenciát játszott. A film története szerint ez az AI annyira emberi és meggyőző volt, hogy a főszereplő bele is szeretett. Állítólag az OpenAI fejeseit annyira elvarázsolta ez a film, hogy szerették volna megszerezni Johanssont, hogy adja ő a ChatGPT hangját, valóra váltva ezzel a mozivásznon látott alaphelyzetet. Csakhogy amikor Johansson nem lelkesedett az ötletért, a cég nemes egyszerűséggel megtanította az algoritmusnak a színésznő hangját, majd épp csak annyit változtatott rajta, hogy jogilag védhető legyen. Legalábbis ezt állítja Scarlet Johansson.
Ipari környezetben már működik a technológia, és nem nehéz megjósolni, hogy néhány éven belül ez már a mindennapokba is be fog törni. Először valószínűleg úgy, hogy mindenki létrehozhat magának élethű avatárokat, amiket aztán különféle mókás TikTok-videókban használhat. Készíthetünk például magunkról olyan rövidfilmet, amiben az Antarktiszon pingvineket simogatunk. Innentől pedig már csak egy lépés lesz, hogy a hackerek az általunk gondosan felépített avatárokat ellopják, és rossz célokra használják. Arról pedig már tényleg csak egy vészjósló félmondat erejéig ejtsünk szót, hogy mi lesz a gyerekeinkről a közösségi oldalakra feltöltött képekkel, ha az algoritmus már néhány fotóból is képes lesz élethű videókat generálni. A jó isten irgalmazzon nekünk!