A tanévnyitó ünnepségen felszólalt Abonyi János rektor, aki azzal fordult az elsőévesekhez, hogy jókor vannak jó helyen, hiszen egy olyan összetartó közösség tagjaivá válnak, amire a szakmai pályafutásuk későbbi szakaszában is bátran támaszkodhatnak. Azt javasolta a fiataloknak, hogy használják ki a város és az egyetem nyújtotta lehetőségeket, kollégái segítőkészségét. Az intézmény 75 éves jubileuma kapcsán megjegyezte: az egyetem mai polgárainak meg kell őriznie azt a tettrekészséget, bátorságot, szakmai és tudományos elkötelezettséget, amit az elődök is tanúsítottak.
Az elsőéveseket Porga Gyula polgármester is köszöntötte. Mint mondta, a Pannon Egyetemet választó hallgatók ajándékba kaptak egy ezeréves várost, amely életében az oktatás mindig is kiemelt szerepet játszott. Felidézte: a legnehezebb helyzetekben az iskolaalapítás adott reményt a veszprémieknek; így történt a török vész után, amikor a piaristák megalapították az ország mai napig egyik legsikeresebb gimnáziumát, vagy ahogy az első világháború vérzivataros éveiben a polgárok közadakozásból hoztak létre zeneiskolát, és az egyetem alapítása is ebbe a sorba illeszkedik nem sokkal a második világháború lezárását követően. A városnak nemcsak a múltja gazdag, hanem a jelenben is erős és pezsgő közösségek alkotják – húzta alá a polgármester, aki azt kérte a fiataloktól, hogy építsék tovább ezt a várost és közösséget azzal a tudással, amit az egyetemen kapnak.
Fehérvölgyi Beáta, a Gazdaságtudományi Kar dékánja azt ajánlotta hallgatóságának, hogy válasszanak maguknak példaképet, akik inspiráló hatással vannak a gondolataikra és átsegítik őket a nehézségeken; válasszanak olyan példaképet, amilyenné ők maguk is válni szeretnének! Azt kívánta, hogy a jelenlévők váltsák valóra álmaikat akkor is, ha közben rossz döntések, útkeresések és vakvágányok tarkítják útjukat. Hagyjunk fel a kifogások gyártásával, és tegyünk azért, hogy a mi életünk a mi elképzelésünk szerint haladjon!
Németh Sándor, a Mérnöki Kar dékánja kijelentette: az elsőévesek most teszik meg az első lépéseket azon az úton, hogy szakemberré és tudósokká váljanak. Azt tanácsolta, hogy aktívan dolgozzanak a céljaik eléréséért, és tanulmányaik mellett kapcsolódjanak be olyan feladatokba is, amelyek tovább mélyíthetik ismereteiket. Példaként említette a solar boat versenyt, ahol a Pannon Egyetem idén megőrizte országos bajnoki címét, és amely projektben négy kar hallgatói működtek együtt, egy csapatban.
Simon Attila, a Veszprém Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt a kérdést járta körül, hogyan lehet korunk kihívásai ellenére értékteremtő, értékmegőrző és azt átörökítő közösséget alkotni. Számos tünetet felsorolt, amelyek a kohézió ellen hatnak, néhány ezek közül a növekedési kényszer, a kiégés, az ellenségkép kialakulása, a költségek elszabadulása, az egyén közösség elé helyezése, az idősek arroganciája és a fiatalok önértékelési zavara. Ezek kezelése minden közösség számára kihívást jelent. Mint mondta, a világban ma szakadék van a valóság és a vágyak között, egymást követik azok a válságok, amiket már nem lehet a régi megoldásokkal kezelni. A megoldás az innováció, a Pannon Egyetem pedig régiónkban a jövő innovációs bázisának egyik sziklája, amire lehet építeni. Az egyetem oktatói közösségének tudása képes válaszokat adni a kor tüneteire, tudományos munkájuk mellett a jövő generációját is piacképes tudással látják el. Simon hangsúlyozta: minden itt végzett hallgató nagykövete lesz a Pannon Egyetem szellemi bázisának, ezért is segíteni kell őket tanulmányaik alatt.