A Napsugár Ifjúsági- és gyermekklubbot 2019-ben hozta létre az Alkohol-Drogsegély Ambulancia Veszprém legnagyobb lakótelepén azzal a céllal, hogy segítő kezet nyújtsanak az ott élő fiataloknak, akiknek a csellengés helyett kulturális, művészeti és mentálhigiénés foglalkozásokat kínálnak.
,,A Házhoz megyünk! program során olyan szakembereket hívtunk össze, akik a rendőrség partnerei tudnak lenni a drogmegelőzés területén, illetve a fiatalok vagyonvédelme terén. A BRFK által kidolgozott előadásokat a Veszprémi Rendőrkapitányság is felhasználhatja a drogprevenciós tevékenysége során. Ez egy nagyon jó audiovizuális, szépen felépített, komplett anyag, aminek három pillére van, a pedagógus, a diák és a szülő. A középiskolásokat céloznánk meg vele elsősorban, illetve az ő pedagógusaikat, szüleiket, de már nyolcadik osztályban is nagyon jól használható megelőzési céllal. Influenszerek, szakemberek mondják el a tudnivalókat, illetve személyes történetek is elhangzanak, amelyekkel segíthetjük a diákokat abban, hogy meghozzák a saját döntésüket, hogy a droghoz hogyan álljanak hozzá, hogy nemet tudjanak mondani, amikor eljön az a pillanat” – foglalta össze Frankó Mariann rendőr százados, a Veszprémi Rendőrfőkapitányság kiemelt főelőadója a program részleteit lapunknak.
A keddi előadáson olyan szervezetek meghívottjai vettek részt, mint például a családsegítő, a Vagyonvédelmi Kamara elnöke, a polgárőrség, illetve a drogsegély ambulancia munkatársai, akik partnerként tovább tudják vinni a hírét ennek a programnak.
A rendőrség drogprevenciós előadásában olyan neves személyek működtek együtt, mint például Szabó Győző színész – aki a Toxikoma című könyv szerzője is, amiben saját tapasztalatait meséli el a drogok világáról –, Gera Zoltán focista, vagy a fiatalok körében népszerű Szalay István influenszer, aki több százezer követővel rendelkezik a közösségi média platformjain.
A program előadói között Frankó Mariann mellett beszélt Gaál Csaba rendőr alezredes, a Veszprém VMRFK Bűnügyi Igazgatóság Bűnmegelőzési Osztály kiemelt főelőadója, valamint a Veszprémi Alkohol- Drogsegély Ambulancia elnöke dr. Virányi Anikó Judit is a fiatalok szerhasználatáról.
Virányi Judit szerint a Napsugár Klubot látogató fiataloknál megfigyelhető, hogy a családi- és nevelési hiányosságok miatt elmaradnak készségeik, nem tudják magukat megfelelően kifejezni, nem tudják értelmezni a bennük zajló érzelmi folyamatokat, így a konfliktusokat sem tudják megfelelően kezelni. A problémákat éppen ezért sokszor úgy oldják meg, hogy mindenféle szerekhez nyúlnak.
Az előadás elsősorban ezeket a fiatalokat célozza meg, és próbál nekik segítséget nyújtani abban, hogy felismerjék a droghasználat az életük minden területén veszélyezteti őket, negatívan hat rájuk, és a legfontosabb, hogy minden körülmények között megtanuljanak nemet mondani használatukra.