A kávé tulajdonképpen egy gyümölcs, aminek a belső magjából azaz a kávébabból készül a szemes kávé is. A pörkölésig azonban számtalan folyamaton kell átmennie a kávébabnak, hogy végül az asztalunkon kössön ki ez a finom reggeli ital.
A friss kávé sokak kedvence, hiszen energiával tölt fel, és sok esetben már el sem tudjuk képzelni nélküle a reggeleket.
Hogyan zajlik a betakarítás?
Az érett bogyókat jellemzően géppel vagy kézzel szedik le. A robusta típust jellemzően géppel, az arabica-t kézzel szedik le.
A válogatást általában egy úgynevezett lebegtetéses módszerrel végzik el. Az üzemekbe beérkező kávészemeket megmossák és egy tartályba helyezik, ami vízzel van tele. Az érettebb szemek azonnal le fognak süllyedni az aljára.
Hogyan dolgozzák fel a kávét?
A pörkölés előtt a kávébabról el kell távolítani a gyümölcs héját és a ragacsos cukros réteget. Ha a ragacsos cukros réteget és egy kevés gyümölcshúst rajta hagyunk a kávébabon, abban az esetben savak generálódnak, melyek a kávé gazdag, mély ízvilágát adják.
A kávé általános ízére nagy hatást gyakorol az, hogy miként dolgozzák fel a kávécseresznyét. Ma már többféle eljárás is létezik. (Natural vagy száraz módszert, washed vagy nedves módszert és a pulped natural, más néven Honey módszert. A Caffé Perté kínálatában például többfajta szemes kávé közül is választhatunk, amelyek különböző eljárással lettek feldolgozva, így mindenki megtalálja a számára kedvező ízt.
Milyen lépései vannak a feldolgozásnak?
A feldolgozás nagyban befolyásolni fogja az ízt, amit még tovább fokozhatunk az elkészítési eljárásokkal. Pár kávétermelő régióban olyan feldolgozási módszerek léteznek, amelyek csak arra az adott régióra jellemzőek. Általában azonban 3 eljárást különböztethetünk meg.
- Az egyik lehetséges módszer, hogy a feldolgozás helyén döntik el, hogy a gyümölcsöt a magon hagyják-e vagy leszedik róla, és úgy szárítják.
- A másik, amikor a gyümölcsöt megfosztják a magjától és megszárítják.
- A harmadik, hogy a gyümölcsöknek csak egy részét távolítják el a magról és ezután szárítják meg.
Hogyan zajlik a természetes feldolgozás?
Természetesen ez a legrégebbi alkalmazott módszer, amelyet általában az őshonos kávéfajtáknál alkalmaznak. A gyümölcsöt és a magokat semmilyen beavatkozásnak nem vetik alá szedés után. Száradás végén hántolják, majd elválasztják a gyümölcsöt a magtól.
Brazíliában általában ezt az eljárást alkalmazzák. Mivel itt minden csepp víz fontos, ezért a több tonna kávé feldolgozását zökkenőmentesen el tudják végezni anélkül is.
Ennek a módszernek nagy hátránya, hogy a feldolgozás közel egy hónapig tart, hiszen meg kell várni amíg teljesen kiszárad a bab, majd csak ezután lehet őrölni. A száradási idő alatt többször is át kell forgatni a szemeket, távol kell tartani a kártevőket, és figyelni kell arra is, hogy az eső ne tegyen kárt a termésben. Minél több időt szentelnek a szárításnak, annál finomabb kávé fog gőzölögni reggelente a csészékben.
Ezek a kávék általában jó választásnak bizonyulnak, de ez árukban is meg fog látszódni. Ebből a kávéból lehet igazán krémes és erős kávét főzni.