Az önkormányzati ciklus záró közgyűlése Porga Gyula polgármester (Fidesz-KDNP) felszólalásával kezdődött. A városatya arról beszélt, hogy a képviselő-testület minden tagja pártállástól függetlenül büszke lehet az elmúlt öt esztendőben végzett munkára, ez az időszak minden bizonnyal fontos fejezet lesz a város történelmében. Porga rámutatott: megoldottak olyan feladatokat, mint az Európa Kulturális Fővárosa program lebonyolítása, a Modern Városok Program és a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program forrásainak lehívása és hasznosítása, valamint megbirkóztak olyan előre nem látható nehézségekkel, mint a covid, a szomszédunkban kitört háború és az ebből fakadó energiaválság. A városvezető úgy látja, az önkormányzat igyekezett a nehéz időkben segíteni a rászorulóknak, a kisvállalkozóknak, miközben a döntéshozatal átlátható maradt, a viták hangneme pedig minden véleménykülönbség ellenére kulturált és előre mutató volt. A polgármester szerint ha ezt a vitakultúrát és közös tenni akarást a következő képviselő-testület is magáévá teszi, akkor a következő öt évben is képes lesz megoldani a ránk váró nehézségeket.
NAPIREND ELŐTT
HAJLAT UTCA. Hartmann Ferenc (DK – Jobbik – LMP – MSZP – Momentum – Párbeszéd) jelezte, hogy a Hajlat utcát teljes szélességében elzárták a Sorház utcától, a változást közlekedési tábla nem jelzi. Porga Gyula polgármester elmondta, hogy vízvédelmi okokból történt a lezárás, és felhívta a figyelmet arra, hogy valójában a besorolás szerint a két utca között soha nem is volt út. A hiányzó zsákutca tábla pótlása valóban szükséges.
ÖNKORMÁNYZATI TÖRVÉNY. Gerstmár Ferenc (LMP) arról interpellálta a polgármestert, igaz-e, hogy a jegyző munkáltatója a kormányhivatal lenne, és elvonnák az iparűzési adót a városoktól egy új törvénymódosítás értelmében. Porga Gyula elmondta: nem tud ilyen kezdeményezésről, és ha felmerülne ilyen, azt az önkormányzatok biztosan nem támogatnák.
AVARÉGETÉS. Katanics Sándor (Híd a Városért) frakcióvezető szerint problémát okoz, hogy a rendeletben meghatározott időszakokon kívül is égetnek avart a lakosok. Porga Gyula jelezte: nyitott rá, hogy változtassanak a szabályozáson, ha a képviselő ezt a lakossággal egyeztetve szükségesnek tartja.
BUSZT A VÁRBA. Guzslován Gábor (Híd a Városért) felvetette, hogy szükséges lenne a vár megközelíthetőségének javítása tömegközlekedési eszközzel. Porga Gyula megjegyezte: szükséges lenne az autóforgalom radikális csökkentése, és ezzel együtt megvizsgálható alternatív közlekedési lehetőségek kialakítása.
MELLŐZÖTT SPORTÁGAK. Guzslován Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy több új, mára azonban már olimpiai sportággá vált mozgásforma népszerű a városban, ezek hozzáférhetőségét kellene javítani. A polgármester elmondta: tartja a kapcsolatot a gördeszkás egyesülettel, és ő maga is fontosnak tartja a megfelelő infrastruktúra biztosítását a mozgáshoz.
SZAKSZERVEZETEK. Guzslován Gábor arra bátorította a következő képviselő-testületet, hogy vonják be a szakszervezetek vezetőit az őket érintő egyeztetésekbe. Jó példaként említette Székesfehérvár érdekegyeztető fórumát.
ILLEGÁLIS SZEMÉTLERAKÁS. Gerstmár Ferenc jelezte, hogy választókörzetében az elmúlt időszakban elszaporodtak az illegális szemétlerakások a szelektív szigetek környékén. Porga Gyula szerint ez alapvetően kulturális kérdés, az illegális szemétlerakás szabálysértés, az elszállítást közpénzből fizetik, ha pedig a városrészek nem tudják kulturált keretek között kezelni a hulladékkezelést, akkor meg kell szüntetni a szelektív szigeteket.
KÖNNYES BÚCSÚ. Stigelmaier Józsefné (Fidesz-KDNP) utolsó napirend előtti felszólalásában elköszönt a képviselő-testülettől, amelynek októbertől már nem lesz tagja. A távozó képviselő összegezte: munkássága alatt körzetében mások mellett járdákat, rendelőket újítottak fel, parkolóhelyeket létesítettek és megépült a Ringató óvoda új épülete.
Pályázatok benyújtásáról döntöttek
Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata felkérést kapott korábbi projektpartnereitől az INTERREG Duna Régió Program, valamint az INTERREG Európa Program felhívás keretében beadott egy-egy projektterv pályázati partnerségében való részvételre és pályázati támogatás esetén a megvalósításra.
E két pályázat közül az egyik az élhetőbb életterek kialakítását célozza. Veszprém a Jutais út 3. alatt található terület megújításával venne részt a pályázatban: ez magában foglalja az egykori bútorgyár területét illetve három elhanyagolt állapotban lévő épületet. „A terület zöld revitalizációja kihívással jár: a hosszú távon közösségi funkciót ellátó zöldfelületek, illetve közcélú rendeltetést betöltő terület kialakítása a kívánatos a kulturális funkció megtartása mellett, ugyanakkor ez a terület potenciálisan a kereskedelmi hasznosítás és bevételtermelés eszköze is lehet. A tervezés során a felsorolt funkciók, esetleg időközben felmerülő igények közötti egyensúly megtalálása a cél” – fogalmaztak az előterjesztésben.
Egy másik pályázat a külvárosok fejlesztését célozza, hogy minden fontos szolgáltatás elérhető legyen 15 percen belül minden városlakó számára. Mindezt a szolgáltatások fejlesztésével, városrehabilitációval, közösségépítéssel valamint az önkormányzat és a kulturális, gazdasági és társadalmi szereplők együttműködésének erősítésével érnék el.
Pályázatot nyújt be az önkormányzat az Európai Városi Kezdeményezés kiírására is „Technológia a városokban” témakörben. A pályázat célja olyan infrastruktúra-fejlesztés, amely révén lerövidíthető a termelők és a fogyasztók közötti út. Kialakítanának egy információs rendszert, létrehoznák a Veszprémi Regionális Élelmiszerügyi Tanácsot, iskolai menzareformot hajtanának végre, melyben a helyi termelőktől származó alapanyagok kerülnének előtérbe, és fejlesztenék a vásárcsarnokot is.
Elfogadták a Karbonsemleges Stratégiát
A stratégia aktualizálja, összehangolja, 2023/2024-es állapotba foglalja össze az eddig elkészült különféle ágazati és átfogó stratégiák célkitűzéseit, menetrendjeit, és 2030-ig végrehajtható és finanszírozható cselekvési tervet fogalmaz meg.
Városi szinten a szén-dioxid-kibocsátás magában foglalja a közlekedésből, a városi áruk és szolgáltatások kereskedelméből származó, valamint az olyan szereplők fogyasztásából származó hatást, mint az önkormányzat, az ipar és a háztartások. A városok széleskörű lehetőségeket kínálnak a hatékony szén-dioxid-mentesítésre, mert koncentrálják az embereket, az infrastruktúrát és a tevékenységeket. A sikeres megvalósításhoz vezető útnak integrált megközelítésen szükséges nyugodnia, így a nagyléptékű beruházások mellett szükséges az elkerülhető kibocsátás csökkentése vagy megszüntetése az energiaigény alacsonyabb emissziós módok felé tolásával, amihez a korszerű okos eszközök és adattudományi alkalmazások tudnak jelentősen hozzájárulni. A stratégia kijelöl olyan projekteket, amelyek ebbe az irányba mozdíthatják el Veszprémet.
Ez történt még
- Intézményvezetőket választottak. Újabb öt évre bízták meg a Veszprémi Petőfi Színház vezetésével Oberfrank Pált, és szintén az eddigi igazgató, Baranyai Tamás maradhat az Eötvös Károly Megyei Könyvtár élén.
- Kiírták a pályázatot a Liget kávézó üzemeltetésére. Porga Gyula polgármester jelezte: szeretnék, ha minél előbb lezárulna az eljárás, és a napokban bezáró Füge Liget helyén minél előbb új vállalkozó működtetné a kávézót.
- Veszprém megpályázza az Európai Sportrégió 2026 címet. A pályázattal kapcsolatban külön cikkben írtunk részletesen.
- Elkezdődik a várostörténeti monográfia írása. Az önkormányzat a következő három évre összesen 50,6 millió forintos forrást biztosít a munkához.