Ugrás a kezdőoldalra Ugrás a tartalomhoz Ugrás a menüre

Minden cseppje érték – víztakarékossági tippek a mindennapokra

2024. október 10. 14:36 // Forrás: green.hu
Gondolt már arra, hogy mi lenne, ha elfogyna az ivóvizünk? Bár a Föld felszínének több mint 70%-át víz borítja, ennek csupán 1%-a alkalmas emberi fogyasztásra.

Az ivóvíz hiánya egyre súlyosabb globális problémává válik, amely nemcsak a fejlődő országokat, hanem a fejlett világot is érinti. Ráadásul a vízpazarlás a mindennapjaink részévé vált – gyakran anélkül, hogy észrevennénk. A green.hu megvizsgálta, miért fontos a víztakarékosság, megnézünk néhány riasztó statisztikát a globális vízkészletekről, és végül hasznos tippeket adunk a víz megőrzéséhez.

A víz globális problémája

A vízhiány nem csupán távoli helyeken, például Afrikában vagy Ázsiában jelentkezik. Az Egyesült Államok egyes részein, például Kaliforniában, évek óta küzdenek súlyos aszályokkal, ami megmutatja, hogy a víz hiánya globális szintű probléma. A vízkészletek kimerülését számos tényező gyorsítja fel: a népességnövekedés, a mezőgazdaság fokozódó vízigénye, az iparosodás és a klímaváltozás mind szerepet játszanak ebben. A világ vízkészletei csökkennek, miközben a kereslet egyre nő – ez pedig fenntarthatatlan pályára állít minket.

A legfrissebb adatok szerint a világ lakosságának 40%-a vízhiánnyal küzd. Az ENSZ jelentései szerint 2025-re ez az arány elérheti az 1,8 milliárd embert.

Évente mintegy 80 országban tapasztalható súlyos vízhiány, és a becslések szerint 2030-ra a globális vízkereslet 40%-kal haladhatja meg a rendelkezésre álló mennyiséget.

És mindeközben mi történik? A világ számos régiójában elpazaroljuk a vizet. Például az USA-ban napi szinten fejenként átlagosan 380 liter vizet használnak el, ebből a vízmennyiségből több mint 25% feleslegesen folyik el – például szivárgó csapok miatt vagy túlzott öntözés következtében.

Európában az egy főre jutó napi vízfelhasználás körülbelül 150 liter, de itt is hasonlóan nagy mennyiség vész el, főleg a háztartási tevékenységek során.

Ön mennyi vizet használ el egy nap?

Egy átlagos magyar lakos napi 100-150 liter vizet használ el. Ennek legnagyobb része a zuhanyzásra (30-50 liter) és a mosásra (40-60 liter) megy el, a vécéöblítés alkalmanként 6-9 liter vizet juttat a lefolyóba, a mosogatással 15-20 liter folyik el, további 2-3 litert megiszunk vagy elfőzünk.

Gondoljon csak bele: ha napi szász liter vizet a kútból kellene felhúznia minden nap – legalább tízszer kéne fordulni egy 10 literes vödörrel – akkor is ennyi vizet használna?

Nos, nem valószínű. Az az igazság, hogy a modern körülmények, melyeket megszoktunk, elkényelmesítenek. Azt gondoljuk, hogy a csapból sosem fogy ki a víz (ami többnyire így is van), de annak a tisztításához, a vezetékek működéséhez, az infrastruktúrához komoly energiára van szükség. Tehát nem ingyen van. A szó szoros és átvitt értelmében sem.

Tippek: Hogyan takarékoskodhatunk a vízzel a mindennapokban?

Kezdjük az alapoknál, amit mindenki betéve fúj, mégis, egyáltalán nem biztos, hogy be is tartjuk:

  • Ne hagyja nyitva a csapot fogmosás közben!
  • Rövidebb ideig zuhanyozzon, és szappanozáskor zárja el a vizet!
  • A kádban fürdést felejtse el (ez akár 100 litert is elpazarolhat)!
  • Csak tele indítsa el a mosogatógépet!
  • Ha kézzel mosogat, ne folyassa a vizet, válassza az áztatós módszert!
  • Gyűjtse össze a szürkevizet (pl. ami lefolyik gyümölcs vagy zölgségmosáskor), és használja öntözésre!

És néhány más megoldás, ami hosszú távon kifizetődő:

  • Használjon víztakarékos eszközöket! Ma már rengeteg víztakarékos készülék és kiegészítő elérhető, például alacsony vízátfolyású zuhanyfejek, szivárgásmentes csaptelepek vagy víztakarékos WC-k. Ezek a kis beruházások hosszú távon nemcsak a környezetet, hanem a pénztárcádat is kímélik.
  • Öntözzön hatékonyan! A kertészkedés során figyelj arra, hogy ne pazarold a vizet. A legjobb, ha reggel vagy este locsol, amikor a párolgás kisebb, így a növények hatékonyabban tudják felvenni a vizet. Ezenkívül használjon esővízgyűjtőt!
  • Figyeljen a csőtörésekre és szivárgásokra! Sokszor észrevétlenül megy veszendőbe a víz a szivárgó csövek és rossz csaptelepek miatt. Érdemes időnként ellenőrizni a csőrendszert, és azonnal javíttatni a hibákat. Egy lassan csöpögő csap akár napi 15-20 liter vizet is elpazarolhat.
vehir.hu
további cikkek
Elkészült a Szabadság tér! közélet Elkészült a Szabadság tér! Minden korlátozás megszűnt, péntektől kezdve újra teljesen használható a Szabadság tér. ma 15:15 Elfogadta a 2025-ös költségvetést a parlament közélet Elfogadta a 2025-ös költségvetést a parlament A törvényt 125 igen, 56 nem szavazattal hagyta jóvá az Országgyűlés. ma 11:55 Az Emberkék Alapítvány és az Angyalok - Példaértékű gyógyító ajándékozás közélet Az Emberkék Alapítvány és az Angyalok - Példaértékű gyógyító ajándékozás Hatalmas civil összefogást hozott létre az Emberkék Alapítvány csapata, akik 27 tartósan, krónikusan beteg gyermek karácsonyi kívánságait váltották valóra. Az alapítvány segítségével az adományozók találkozhattak a gyerekekkel és személyesen adták át ajándékaikat Veszprémben, a Hangvillában december 19-én. ma 2:04 Akár elégedetten hátra is dőlhetnénk, de az elődök példája ösztökél bennünket, hogy nem szabad megállni! Porga Gyula Akár elégedetten hátra is dőlhetnénk, de az elődök példája ösztökél bennünket, hogy nem szabad megállni! A polgármester hagyományos karácsonyi ünnepségén a történelem korszakain keresztül is értékelte Veszprém mostani teljesítményét, valamint a jelen korban is összevetette a többi magyar várossal. Célul pedig azt tűzte ki, hogy hamarosan az európai városok élmezőnyében is megtehesse ezt. Ugyanezen a rendezvényen adta át Rasovszky Kristófnak és Szokolai Lászlónak Veszprém város díszpolgári címét. ma 11:24

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet.

Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerint V. vagy VI. kategóriába tartozik.