A vihar gyors, elképesztő fejlődése része annak a trendnek, amelyet a klímaváltozás táplál, és amely a hurrikánok gyors erősödéséhez vezet – írja a green.hu az NBC News-ra hivatkozva. A Nemzeti Hurrikán Központban általánosságban használt „gyors erősödés” kifejezés a tartós szélsebesség legalább 56 km/órás növekedését írja le 24 órán belül.
A Milton hurrikán ezt a minimumot messze túllépte, és úgynevezett „extrém gyors erősödésen” ment keresztül: maximális tartós szélsebessége körülbelül 25 óra alatt 150 km/órával növekedett
– számolt be róla a Climate Central nonprofit kutatócsoport.
A globális felmelegedés fokozza a viharok intenzitását azáltal, hogy biztosítja azokat az összetevőket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy megerősödjenek. Melyek ezek?
- Meleg óceánvíz: A Mexikói-öböl felszíni hőmérséklete rekordmagasságokat ért el, bőséges hőenergiát biztosítva a vihar számára. A melegebb vizek elősegítik a párolgást, ami táplálja a hurrikán növekedését.
- Alacsony szélnyírás: A kedvező légköri feltételek, minimális szélnyírással lehetővé tették, hogy a Milton zavartalanul erősödjön.
- A légkör magas nedvességtartalma: A melegebb légkör több nedvességet képes megtartani, ami fokozza a vihar intenzitását és növeli a csapadék potenciálját.
Mivel a melegebb légkör több nedvességet is képes tárolni, ez azt eredményezi, hogy a viharok képesek óriási mennyiségű csapadékot zúdítani a szárazföldre. Így a klímaváltozás által táplált hurrikánok súlyosabb áradásokat okozhatnak, és összességében pusztítóbbak lehetnek.
A Milton, amely szerdán este éri el a szárazföldet Florida nyugati partvidékén, rendkívül meleg vizek fölött halad a Mexikói-öbölben.
Az óceáni medence nagy része jóval 80 Fahrenheit-fok (26,6 Celsius-fok) felett van, az öböl egyes részei pedig akár 4 fokkal is melegebbek most a szokásosnál – írja az NBC News cikke a NASA Jet Propulsion Laboratory adatai alapján.
A Milton várhatóan enyhén gyengül még, mielőtt eléri a szárazföldet, de a vihar hatása így is súlyos lesz. Florida nyugati partvidékén jelenleg vihardagály-riasztás van érvényben, ideértve a Tampa-öböl térségét is, ahol potenciálisan életveszélyes,
4 méter magas vihardagályra számítanak, az árvízi riasztás pedig 15 millió embert érint.
Hogyan jutottunk idáig?
Egy 2023-as tanulmány, amelyet a Scientific Reports folyóiratban tettek közzé, megállapította, hogy az Atlanti-óceán trópusi ciklonjai 2001 és 2020 között mintegy 29%-kal nagyobb valószínűséggel mentek keresztül gyors erősödésen, mint 1971 és 1990 között.
A tudósok számos más közelmúltbeli példát is feljegyeztek a gyors erősödésre, többek között a 2017-es Harvey hurrikánt, a 2020-as Laura hurrikánt, a 2021-es Ida hurrikánt és a tavalyi Idalia hurrikánt. 2019-ben a Dorian hurrikán csúcssebessége kilenc órán belül 240 km/óráról 300 km/órára emelkedett, a 2022-es Ian hurrikán pedig két gyors erősödési szakaszon ment keresztül, mielőtt Florida partjait elérte.
Bár a jelenség jól dokumentált, a gyors erősödést nehéz előre jelezni. A tudósok ismerik a folyamat elindításához szükséges összetevőket, de pontosan megjósolni, mikor és hogyan következik be – és mi a pontos katalizátor – még mindig kihívást jelent.