Az 1960 és 2000 között működött vállalat működése máig érezteti a hatását: a tervezők által megálmodott épületetek meghatározói elemei a veszprémi városképnek, nap mint nap használjuk őket, sétálunk el mellettük. A cégnél számos szakterület hozzáértő szakemberei dolgoztak, a statikától a villamos tervezésen át a belsőépítészetig, hogy csak néhányat említsünk. Az egykori csapat tagjai közül sokan eljöttek pénteken a kiállítás megnyitójára és az azt követő előadásra, sokan közülük a mai napig tartják a kapcsolatot, míg mások rég nem látott kedves ismerősként köszöntötték egymást.
A kiállítás megnyitását az az egykori kolléga vállalta, akinek a legnagyobb tapasztalata lehet a beszédekben: a vállalat egykori zöldfelület tervezője, Brányi Mária alpolgármesterként tizennégy éven át gyakori résztvevője volt különféle tárlatok kapunyitásának.
Brányi elmondta: a programsorozat ötletéről tavaly beszélgettek először Sulyok Balázs városi főépítésszel, mert azt érezték, hogy a magyar közéletben nem kap kellő figyelmet az alkotó műszaki értelmiség, pedig volt olyan időszak a történelemben, amikor nagyobb megbecsülés övezte őket. Felidézte: amikor a nyolcvanas években a vállalathoz került, ott egy komplex alkotó közösség fogadta, a csapat kezei közül magas színvonalú szakmai munkák kerültek ki.
“Ebben a közösségben tanultam meg a szakmát alkalmazni, és kiváló emberi kapcsolatokkal is gazdagodtam. A régi kollégákkal örömmel találkozunk és kérjük egymás segítségét, amikor kamatoztatható az együtt megszerzett tudás” – mondta Brányi Mária.
Az egykori megyei tervező vállalat zöldfelület tervezője hozzátette: a társaságnál az inspiráló közeg és optimális műszaki háttér is adott volt a nagyon jó minőségű tervek elkészítéséhez. Kiemelte Ruttkay Gyula szerepét, akinek munkássága nem csak Veszprémen hagyott komoly nyomot, de gondolkodásmódja a mai napig meghatározó aktív kollégái számára.
Ruttkay egyébkent maga is jelen volt, olyannyira, hogy a kiállításmegnyitót követő előadást ő tartotta a belváros megújításáról. A programsorozat péntekenként folytatódik: október 18-án 16 órától Weber János beszélget majd a Tervezővállalat hőskoráról, 25-én ugyanekkor pedig Halász István vezet beszélgetést az átmeneti évekről ugyanitt, a Tegulariumban. A kiállítás is eddig a hétvégéig tekinthető meg.
Hamarosan azonban visszatérhet a tervező közösség: az év végén a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával újabb kiállítást és programsorozatot terveznek.