– Mekkora szerepe van a Veszprémi Ünnepi Játékoknak a város életében? – kérdezem Kováts Pétert, a Mendelssohn Kamarazenekar vezetőjét.
– Ha körbenézünk a világban, már szinte nincs olyan falu, város, ahol ne lenne valamilyen fesztivál. Természetesen Veszprémnek is szüksége van egy olyan rendezvényre, ami idegenforgalmi szempontból is jelentős. Nem csak a veszprémieknek szól, kell, hogy legyen közönség vonzó képessége. Olyan fesztivált érdemes finanszírozni, amitől elvárható, hogy más településekről, a fővárosból, sőt, külföldről is vonzzon vendégeket. A Veszprémi Ünnepi Játékok ilyen szempontból is nagyon jó elképzelés, amiben nagyban közre játszik a helyszín, a műsorpolitika, valamint a megrendezés módja.
– Szakmai szemmel nézve milyen a fesztivál zenei felhozatala?
– Klasszikus zenét játszom, számomra az a legkedvesebb, így szívesen hallgatnék több ilyen műfajú koncertet, de érthető ennek hiánya, anyagilag nehezen állna meg a saját lábán. Egyébként mindig van konzultációs lehetőségem a programokkal kapcsolatban, de a végső döntés a rendezőé, neki kell vállalnia kockázatot, hogy a meghívott előadókra megfelelő érdeklődés legyen. Abszolút el tudom fogadni, hogy a dzsessz felé, illetve a populárisabb irányba ment el a fesztivál zenei világa. Mindig vannak olyan meghívottak, akik a nemzetközi élvonalból valók, és ez így jól működik. Idén egyébként nagyon jól sikerült balanszírozni a különböző műfajok között.
– Nem csak külső szemlélője a rendezvénynek, színpadjára is felléphetett.
– A Mendelssohn Kamarazenekarral a második Játékokon koncerteztünk Bobby McFerrinnel karöltve. Sokfelé, rengeteg fesztiválon komoly világnagyságokkal volt már alkalmunk játszani, ilyen szempontból nem volt különbség. Rövid próbalehetőség, helyszíni próba és már jön is a hangverseny. Mindig érdekes dolog mással játszani, de a nagy szólistákkal rendszerint minden simulékonyan, egyetértésben történik, így volt ez Veszprémben is.
- A világsztárok idén nem csak a színpadon szerepelnek…
– Ha már ide jönnek a műfaj nagyjai, igyekszünk közelebb hozni őket a veszprémi zenész diákokhoz is. Kísérő rendezvényként ilyenkor zajlik az Aurer Nyári Akadémia a Dohnányi Zeneművészeti Szakközépiskolában. Több mint 60 diákunk közreműködésével nagyszerű szimfonikus zenekar formálódott, ilyenkor új koncertműsort tanulunk be, amit egy ünnepi koncert alkalmával adunk elő a várban. Amíg itt vannak a gyerekek, fontos számunkra, hogy olyan élményben részesüljenek, ami új lendületet ad nekik, táplálkozni tudnak majd belőle. Ennek a jegyében határoztuk el Mészáros Zoltánnal – az Ünnepi Játékok igazgatójával – közösen, hogy meghívunk egy-egy szólistát a középiskolába. Itt volt Snétberger Ferenc kiváló gitárművész, a diákjaink a „fellegekben jártak” a boldogságtól, de ellátogatott hozzánk a világ első számú jazz zongoristája, Chick Corea is, egy tematikus délutánon zenélt együtt a gyerekekkel.
– Változtatna valamit a lebonyolításon?
– Örömmel venném, ha több napig tartana, esetleg több részből, különböző műfajokból álló sorozattá alakulna a fesztivál, de mint minden, ez is pénzkérdés. Nem hiszem, hogy erre lesz valaha is lehetőség.
– Milyen koncertekre látogat el idén?
– Mindegyiken részt veszek, minden előadást szívesen meghallgatok.